Connect with us

Вести

Османи – Реинсалу: Естонија е недвосмислен поддржувач на реформите и евроинтеграцијата на земјава

Published

on

Интензивираниот политички дијалог во изминатиот период меѓу Македонија и Естонија, што ја отсликува заедничката определба за блиски односи и развиена соработка во областите од заемен интерес, беа во фокусот на разговорите на денешната средба на министерот за надворешни работи, Бујар Османи со неговиот естонски колега Урмас Реинсалу во Талин. На прес-конференцијата по средбата Османи упати благодарност за силната и недвосмислена поддршка на Естонија, која во континуитет го помага процесот на европски реформи во нашето општество, но и ја манифестира поддршката во рамки на институциите на Европската Унија. – Поддршката од Естонија во рамки на „Групата на пријатели за проширување“ заедно со другите балтички земји е во прилог на задржување на европската перспектива и придвижување на европските процеси во Западниот Балкан, вклучително и во нашата земја, истакна Османи. Во овој контекст, Османи информираше за тековниот скрининг процес, како особено значајна фаза во процесот на пристапните преговори со Европската Унија, како и за активностите кои престојат во наредниот период. Особено значајна за реформските процеси во Северна Македонија е естонската поддршка за дигитализација на институциите во Северна Македонија и искористување на естонската експертиза на овој план. – Очекуваме искуството на Естонија која е пионер во дигитализацијата во Европа, значително да ни помогне во натамошно подобрување на услугите во нашата земја, изјави Османи. Тој информира дека имале продуктивна дискусија особено фокусирана на безбедносните предизвици од руската агресија во Украина и уште еднаш ги потврди нашите позиции како блиску сојузници на НАТО дека агресијата е бесрамно кршење на меѓународните правила. – Северна Македонија беше недвосмислена во поддршката за Украина да победи во оваа вистинска борба, обезбедивме хуманитарна, медицинска, но и воена поддршка. Северна Македонија се приклучи на осумте пакети санкции на ЕУ и сто проценти ја усогласи својата надворешна политика со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ. Исто така, се согласивме дека зајакнувањето на источното крило на НАТО е од особена важност со цел да се спречи прелевањето на војната во евроатлантската зона и го истакнавме учеството на Северна Македонија во борбената група присутна во Летонија за нашиот активен придонес за одржување на трансатлантската безбедност, рече Османи. Естонскиот министер за надворешни работи Реинсалу од своја страна истакна дека Естонија е еден од најголемите поддржувачи на земјава на патот кон полноправно членство во ЕУ, не само преку билатерална развојна поддршка, туку и преку промовирање на потребата за напредок и придвижување на регионот на Западен Балкан кон европското семејство. Во контекст на исклучително сензитивен период на геополитички поместувања, кои имаат значајни импликации врз безбедноста и стабилноста на европскиот континент, тој нагласи дека Естонија ги осудува сите деструктивни активности на руските оперативци против нашата земја. – Во свое име и во име на естонскиот народ изразувам благодарност за големата поддршката што ја давате на украинскиот народ и украинската држава против руската агресија, нагласи Реинсалу, притоа реафирмирајќи ја потребата од едногласна солидарност од ЕУ и НАТО за поддршка на територијалниот интегритет на Украина. На средбата, како што соопшти МНР, двајцата министри се согласија дека се потребни геостратешки одлуки во време на сериозни ризици на геополитички план, во однос на војната во Украина, како и единство и солидарност меѓу сите чинители за зачувување на стабилноста, безбедноста и мирот на европскиот континент. Османи и Реинсалу заклучија дека сојузништвото и единството во НАТO во однос на одвраќање и јакнење на Источното крило на Алијансата е од примарно значење за одбранбената положба на пактот во овој период. Двајцата шефови на дипломатиите разговараа и за случувањата во регионот на Западниот Балкан, при што се согласија за неодложната потреба од дијалог и меѓусебно почитување на засегнатите страни за изнаоѓање на прифатливи решенија за затворање на отворените прашања. Османи информираше и за плановите на земјава за време на претседавањето со ОБСЕ во текот на 2023 година, изразувајќи надеж за блиска соработка и поддршка од Естонија на тој план. За време на денешната посета на Талин, која е дел од неговата турнеја низ балтичките држави, Османи го посети Центарот за соработка во кибер одбраната на НАТО, а предвидено е да се сретне со претседателот на Парламентот на Естонија, Јури Рутас и да ги посети и Естонскиот центар за меѓународен развој. Балтичката турнеја Османи ја започна вчера со посета на Литванија, а утре ќе престојува во Рига, каде ќе се сретне со шефот на летонската дипломатија Едгарс Ринкевичс и со претседателот на собраниската Комисија за надворешна политика, Рихард Колс, како и со македонските војници кои се дел од словенечкиот контингент на Мисијата на НАТО за зголемено засилено присуство во Летонија.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 hours ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости1 day ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 day ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести1 day ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести1 day ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести1 day ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести1 day ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести1 day ago

Здружение на оштетени штедачи: Колкава е душевната болка на Алберт Муслиу за невратен долг кон Еуростандард банка?

Вести1 day ago

Изминатото деноноќие АД ЕСМ произведе 12.586 MWh електрична енергија

Лајфстајл1 day ago

Соња Тарчуловска одново е на сцената, овој пат со песна од ќерка и Мелани: Замина „Во бело“, се враќа- „Со црвено“ (ВИДЕО)

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести6 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл3 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести6 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести5 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 day ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ5 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...