Connect with us

Вести

Николоски: Со овој предлог Македонија нема никогаш да стане членка на ЕУ, не нуди гаранции дека Бугарија нема повеќе да не блокира во преговорите, а се газат и македонските позиции

Published

on

Во францускиот предлогот се газат на македонските позиции, таму јасно пишува дека во однос на македонскиот јазик двете страни, ќе дадат свое гледање на истиот и тие ќе бидат дадени со европската комисија и ќе станат дел од преговарачката рамка и документите на ЕУ. А се знае Бугарите дека ќе напишат дека македонскиот јазик е кодифицирана норма на бугарскиот јазик и тоа ќе стане дел од официјалните документи на ЕУ, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за Клик Плус на ТВ 21 потенцирајќи дека овој предлог не нуди гаранции дека Бугарија нема да има други барања и нема повеќе да ја блокира Македонија во процесот на преговори. Во врска со Бугарите во Уставот, Николоски прават игра на зборови, во превод велат дека прво треба да се промени Уставот па да почнеме со преговори, што е спротивно од тоа што претходно се тврдеше и од тоа што го бара Македонија. – Тие ќе се обидат да речат дека одма почнуваме преговори, но да знае јавноста методологијата. Преговори почнуваат кога се отвора првиот кластер кој се нарекува фундаменти, односно се однесува на владеење на правото и тој останува цело време отворен затоа што е најважен. Македонија нема да може да го отвори овој кластер се додека не смени Устав и не ги внесе Бугарите во Уставот. Тоа е спротивно на целокупната стратегија говорена од високи владини функционери и Пендаровски кои велеа дека се спремни да се отвори Уставот, пред зачленувањето, а сега гледаме дека сакаат да го отворат Уставот пред почнување, изјави Николоски. Николоски додаде дека барањето за внесување на Бугарите во Уставот беше претставувано како единствено и последно барање на Бугарија и за тоа можеше да се разговара доколку беше единствено и се направеше пред влезот на Македонија во ЕУ. – Сега гледаме дека тоа е едно од серија барања, дека Бугарија оди во екстремна позиција, бара да се направи на почеток, пред да почнат преговорите ми без гаранција дека нема да добиеме други 20 вета во текот на преговори. Во такви услови ние од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласаме за внесување на Бугарите во устав, односно отворање на Уставот, изјави Николоски. Николоски укажа дека од владата не кажуваат дека барањето не како што е претставено во јавноста. – Се претставува дека Бугарите да бидат внесени како што се Албанците, Турците, Србите, Ромите и останатите, о не. Бугарите бараат да влезат во нормативниот дел каде што ги има само Македонците, и тоа значи да бидат признати како основоположници на оваа држава. Мора да сме будни по ова прашање, ова е суштински битно егзистенционално прашање за македонскиот народ. Ние континуирано зборуваме дека потребни се гаранции во институционална пишана форма од страна на Бугарија, преку владата или собранието да кажат дека Бугарија нема да има дополнителни барања и дека нема да става вето во процесот на преговори, таква гаранција сега нема, нагласи Николоски. За тоа и од владата кажуваат дека таква гаранција нема. Тоа значи дека ако го прифатат овој предлог, во Бугарија следна влада да рече дека е малку. Доколку се прифати овој документ Македонија нема никогаш да стане членка на ЕУ.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Свети преподобни Макарије Велики

Вести1 day ago

Додека моето рамо ја носи пушката, ниеден бугарски офицер не смее да стапне во Македонија!

(Насловната фотографија е од Музејот на македонската револуционерна борба: Павел Шатев ја предава главата на гемиџијата Марко Бошњаков на неговото семејство во Охрид, во 1908 година)
НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 days ago

Осуден на тивка смрт од комунистичкиот режим, во Битола починал Павел Шатев, последниот гемиџија

Вести5 days ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести5 days ago

Мицкоски: Уставни измени во овој парламентарен состав нема да има, ја предупредувавме владата да не прифаќа се

Вести6 days ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Вести6 days ago

Како еден Македонец од Пиринска Македонија со солзи во очите ја пресретна бугарската делегација на гробот на Делчев! 

Вести6 days ago

Народот се организира на социјалните мрежи

Вести6 days ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

Занимливости2 weeks ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Вести2 weeks ago

Адвокатот што доби пријава за Сонцето од Кутлеш: Аирлија нека е, ние Македонците не се плашиме на нашите душмани

Вести2 weeks ago

ГРУЕВСКИ ЗА ЕДНА ИСТОРИСКА ДИЛЕМА: Кој бил во право, Делчев или Груев?

Вести6 days ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Вести3 weeks ago

ТВ Алфа бара да го емитува „Црвениот поет“, кој се чува во фиока за да не се расипеле односите со Бугарија

Вести5 days ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести6 days ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Занимливости2 weeks ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Вести2 weeks ago

Стојаноски: Директно од терен – доказ за лагите на власта.

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Безскрупулозните и најсвирепи убиства се направени меѓу 15 и 16 јануари 1945 г. во месноста Лечиште кај Велес на 53...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Францускиот сликар Амабл Беноист (Amable BENOIST) се родил во Париз на 24 фебруари 1886 година. Татко му, Еуген Гарди (Eugène...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 weeks ago

Заедничка литургија во Лесновскиот манастир

Денес во Лесновскиот манастир Поглаварот на Македонската Православна Црква-Охрдиска Ахиепископија, Неговото Блаженство г. г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски и...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

МАКЕДОНЦИ ВО АРГЕНТИНА: Евтим и Илинка Петко од Шула дошле во Буенос Аирес во 1917 каде живее нивната 81-годишна ќерка Ирма

Има илјадници приказни за Македонци кои бегајќи од сите делови од Македонија, кои биле под окупација, оделе и во најдалечните...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Ристо Крле (1900 – 975)

Ристо Крле (3. IX. 1900 – Скопје, 29. X. 1975) е македонски драмски автор, еден од основоположниците на македонската драмска...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

Во Егејска Македонија има Македонци во 500 села

За националните прашања во Грција решава „длабоката држава“ вели Павле Воскопулос Филипов од Виножито, партијата на Македонците во Грција. Тој...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Aцо Шопов (1923 – 1982)

Aцо Шопов (20. XII. 1923 – 20. IV. 1982) е македонски поет и преведувач, есеист и борец на НОВМ во...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАУЧНА АКАДЕМИЈА ВО ПРИЛЕП: Ѓеорѓија Кастриот – Искендер, крал на Епир и Македонија, втор Александар Македонски

Во Прилеп денеска се одржа научна академија посветена на Ѓеорѓија Кастриот – Искендер.

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Коле Неделковски

Глас од Македонија О, трајте, трајте, тирани ниедни!Доста се тија лаги и злоба –пакостен глас од устите гаднинад мојот народ...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Христо Татарчев  (1869 – 1952) 

Роден е на 16 декември 1869 год. во Ресен. Учи во Ресен, Брацигово и Пловдив. Студирал медицина во Цирих и...