Connect with us

Вести

Николоски: Ковачевски ја понижи државата и граѓаните во обраќањето на ООН, ниту еднаш не спомена Македонија, македонско и Македонци

Published

on

Од власта што се храбрат дека се многу силни и дека народ многу ги сака не се согласија на предвремени избори. Бегаат од избори затоа што знаат дека ова им е последно и дека секој ден, секој месец останување на власт евентуално година би им значело многу затоа што на тој начин ќе продолжат да ја пљачкаат државата и да ги хранат сопствените кариери и суети. И од тука може да се воочи дека имаме класично бегање од предвремени парламентарни избори од страна на власта, истакна Александар Николоски, пратеник и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во утринската емисија на радио Лидер. Николоски го искоментира и обраќањето на Димитар Ковачевски на 77-то Генерално собрание на ООН. Посочи дека има два чипа на однесување кај функционерите на СДСМ и ДУИ. Едниот чип се вклучува кога не смеат од Владата да споменат ништо што започнува на буквата М, значи не смеат да споменат Македонија, македонски, Македонци итн. А, вториот чип е кога говорат за Македонија со придавката на начин дури и кога зборуваат за временска прогноза. Наместо да кажат дека очекуваат утре да врне и дека тоа е добро за земјоделците во Македонија, тие сета реченица ја кажуваат со придавката пред Македонија. „Најчесто од власта името на државата во говорите на СДСМ е Република нашата земја. Тоа само докажува дека од власта се луѓе без достоинство“, нагласи потпретседателот. „Крајно понижувачки е да ја добиете највисоката државна извршна функција, а тоа претседател на Влада, премиер и да имате таква чест да се обратите пред цел свет како што е Генералното собрание на ООН особено на оваа т.н. лидерска недела која е врвот во политиката и да имате неколку минути да кажете нешто за државата од која што доаѓате, и да не го спомнете името па дури ниту името на народот, ниту името на јазикот, тоа покажува за какво понижување се работи. Ама затоа после кога ќе се вратат совршено знаат да ги испеглаат тендерите во многу институции што само зборува дека интересот им е исклучиво финансиски“, рече Николоски. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ посочи дека Ковачевски со СДСМ тера гола пропаганда во која што и граѓаните веќе не веруваат.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
ЛЕГЕНДИ1 day ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Вести1 day ago

(Видео) Јане Ченто: Почнуваме 6-та година во потрага по правдата! Северна МОРА да умре за да живее Македонија

Вести1 day ago

Ковачевски не знае дека има воз за Прилеп, се стига за 14-18 саати, ако му е гужва во Скопје

Вести1 day ago

ЈСП продава билети во автобус без да издава фискални сметки

Вести1 day ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Вести1 day ago

ФАКТОР: Во буџетот префрлени 6,14 милиони евра од Сашо Мијалков, но јавноста не дозна како бившиот директор на УБК ги спечалил

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Денеска е Св. маченици Гуриј, Самон и Авив (Божикен пост)

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Леонард Готхилф Мазинг пред 132 години во Естонија ја одбранил првата докторска дисертација за македонскиот јазик 

Вести2 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Историја

ЛЕГЕНДИ1 day ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 week ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ4 weeks ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАД 80% ОД АВТОРИТЕ НА Т.Н. „СТАРОГРЧКА МИТОЛОГИЈА“ НЕ БИЛЕ ХЕЛЕНИ!

Деновиве на Youtube се поставени четвртата и петтата епизода од  документарната серија во пет епизоди под наслов „ПОТОМЦИТЕ НА АЛЕКСАНДАР...