Connect with us

Вести

НетПрес: Тајна средба Арсовска-Ковачевски-Зечевиќ?

Published

on

Претходно седмицава, во четвртокот, скопската градоначалничка Данела Арсовска се сретнала со генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ познат како човек задолжен зад заткулисните операции на владејачката партија, премиерот Димитар Ковачевски, а на средбата на којашто бил присутен и еден скопски бизнисмен како што дознава НетПрес од упатени извори, Арсовска побарала поддршка од социјалдемократите во борба против ВМРО-ДПМНЕ и во Советот на Град Скопје.

-Според истите извори, функционерите на СДСМ на Арсовска ѝ предочиле дека поседуваат докази за сериозни обиди за влијание врз проектот за пречистителната станица и поврзаност на турската компанија со луѓе блиски до скопската градоначалничка. Покрај тоа, Арсовска била предупредена и дека има подготвено кривична пријава за вмешаност во опожарувањето на автомобилот на извршната директорка на Сојузот на стопанските комори, за што во медиумите и јавноста се споменуваше и името токму на Арсовска, пишува порталот.

Интересно е што по споменатата средба, СДСМ во јавноста излезе со објава дека нема да бара оставка од Арсовска, иако откако таа ја презема функцијата секојдневно ја напаѓаше за лошо управување со градот, а веќе денеска низ Скопје излепи билборди во кој се обвинуваат ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот лидер Христијан Мицкоски, за пропустот со пречистителната станица. Од што може да се заклучи дека СДСМ ја зема во заштита Арсовска и се обидуваат да создадат фронт против опозицијата.

Во врска со спорната инвестиција на Град Скопје, претходно во средата Европската инвестициска банка (ЕИБ) одговори на прашањата на телевизијата Телма за тендерот за изградбата на пречистителната станица за отпадни води во Скопје поради кој градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, го разреши директорот на Јавното претпријатие „Водоводот“, Златко Перински, откако тој не направил промена на членови на тендерските комисии повикувајки се токму на одговор од ЕИБ. Во писмената изјава беше истакнато дека секој обид за ревидирање на стратегијата за набавки без оправдување во оваа фаза или неусогласеност со важечките принципи за доверливост, ќе предизвика одложување во процесот на набавка и ќе ја загрози достапноста на средствата.

-На денот кога, според нашите извори, Арсовска се сретнала со челниците на СДСМ, во четвртокот на седницата за советнички прашања во Град Скопје, советникот Луке Галевски ја праша градоначалничката токму за актуелните случувања со тендерот за пречистетална станица за скопските отпадни води. Но, наместо одогвор на прашањата на советникот, Арсовска почна да држи политички говори од говорницата во Советот на Град Скопје. Со водлива нервоза го напаѓаше Мицкоски, иако тој не е инволвиран на никаков начин во однос на спорните работи околу тендерот за пречистителна станица, пишува НетПрес.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Арсовска, очигледно, за да не одговори кое е лицето Аркан Керим, кое го спомена Галевски од говорницата, како наводен претставник на турскиот конзорциум за кој медиуми блиски до скопската градоначалничка пред отворање на понудите на тендерот објавија дека дал 20 милиони евра пониска понуда, почна со видна глума да го навредува Мицкоски. За истиот турски конзорциум, дел од медиумите објавија дека е фаворизиран од Арсовска, а за да си ја оствари целта таа токму затоа го разреши директорот на ЈП „Водовод и каналаизација“, со изговор за некакви наводни негови своеволија.

Арсовска, исто така, на истата седница не спомна ништо ниту за ставот на Европската инвестициска банка, која ден претходно со соопштение се обрати до јавноста во врска со проблемите кои ги предизвика токму градоначалничката и поради која главниот град на Македонија најверојатно ќе остане без пречистителна станица за отпадните води.

Претходно во саботата ВМРО-ДПМНЕ во соопштение тврдеше дека Арсовска е „уцената и одработува“ за владејачката СДСМ и оти „самата се вброи во новоформирана коалиција која е финансирана и контролирана од параполициските структури на СДСМ“.

Вистинското прашање, велат од ВМРО-ДПМНЕ, е што е уцената зад која Арсовска е принудена да одработува за СДСМ и да брка луѓе од работа, како во случајот со јавното претпријатие „Водовод“.

„Дали е тоа поради тоа што е фатена во сомнеж за корупција од 160 милиони евра за пречистителната станица, незаконски дејанија кои ги потврди и Европската инвестициска банка?

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Дали е поради тоа што Арсовска се доведуваше во поврзаност со палењето на возило на извршната директорка на Сојузот на Стопански комори и непревземањето на МВР на конкретни дејанија за овој случај?

Дали Арсовска е принудена да одработува за СДСМ за да се спаси од кривичен прогон влегувајќи во новоформираната коалиција на уценети одработувачи на власта?“, се додава во партиското соопштение.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
Вести20 hours ago

БАРАЊЕ ДО ВРХОВНИОТ СУД: Слобода за патриотите кои се осудени на долгогодишни казни затвор за случајот „27 април“

Вести20 hours ago

Не заспивајте, да не треба да кршиме стакла: Патници се возеле преплашени во автобус од Скопје до Софија што чадел и лазел

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Воведение на Пресвета Богородица

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости3 days ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести3 days ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести3 days ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести3 days ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести3 days ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized4 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести1 week ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести3 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Лајфстајл4 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Вести1 week ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести7 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ7 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...