Connect with us

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: И оро изиграа и пак визи не добија – протест на македонскиот ансамбл „Гоце Делчев“ пред британската амбасада

Published

on

И ние светот го разбираме единствено како поле за културен натпревар помеѓу народите е мотото на битолскиот Ансамбл за фолклор, „Гоце Делчев, чии тогашни играорци, на денешен ден пред 15 години, одиграа протестно оро пред Амбасадата на Велика Британија во Скопје. Тие што светот го разбираат како поле за културно натпреварување, откако добиле покана за настап на фестивал во Велика Британија, но не и визи за патување, кои тогаш беа неопходни, на 6 јули 2005 година во Скопје протстираа на културен начин. Играорците направија концерт пред британската амбасада во знак на протест поради недобивањето на визи за настап на меѓународниот фолклорен фестивал во градот Ланголен. Другиот ден, на 7 јули 2005 година, дневните весници пишуваа за овој скандал. Еве некои од насловите кои беа објавени: „Наместо сплет во Велс, протестно оро пред британската амбасада“;„За играорците ниту визи, ниту сори“; „Протести со ора и песни“; „Наместо на фестивал во Велс играорците на протест“; „Протестно оро пред Британците“ итн. Весникот „Дневник“ на 7 јули 2005 година пишува за настанот пред амбасадата: „Игроорците од битолското КУД „Гоце Делчев“ вчера со оро и песна протестираа пред британската амбасада во Скопје поради понижувачкиот однос на службениците во Амбасадата кон членовите на друштвото при вадењето визи. Нивната намера беше да побараат извинување од британскиот амбасадор. Амбасадорот Роберт Диксон вчера пред новинарите рече дека нема за што да се извинуваат. Претседателот на ансамблот Стевче Пресилски изјави дека се решиле на ваков културен протест бидејќи нивните членови кои побарале визи за да учествуваат на фолклорниот фестивал Ленголенд, биле натерани на високи температури да играат оро пред британската амбасада, биле понижувани со непристојни прашања и не ги добиле бараните 35 визи“, пишува Дневник. Но, и по проверката од амбасадата „дали се навистина фолклористи и играорци“ не ги добиле визите, па претседателот Пресилски објаснува: „Ние сме ансамбл со 22-годишно искуство и познати насекаде. Но, не можеме да настапиме на фестивалот Ленголенд без дел од главните музичари и без главниот кореограф кои не добија визи – рече Пресилски, барајќи извинување од британскиот амбасадор. Тој објасни дека се собрале пред британската амбасада токму на денот кога требало да учествуваат на фестивалот. Амбасадорот Диксон вчера во Собранието изјави дека не знае што се случува пред амбасадата бидејќи не бил таму неколку часа, но ќе видел подоцна“, пишува во текстот за настанот. „Службеникот за визи се обидуваше да биде од помош тој жежок ден кога просторијата каде што се чека била преполна… Мене ми е жал што групата реши да не патува – објасни британскиот амбасадор. Сепак, Диксон вели дека не мисли оти има нешто за што треба да се извинат бидејќи се обидувале да бидат од помош на прагматичен и брз начин и жалат за одлуката на игроорците да не патуваат во Велс, иако повеќето добиле визи“, пишува Дневник за случајот. Натаму во текстот пишува: „По 40-минутниот културен протест пред амбасадата, Пресилски бил примен од службите на амбасадата, на нивно барање. Пресилски не добил извинување, но заменикот-амбасадор Даг Греј му рекол оти `жалат што игроорците не се во Велс, туку во амбасадата во Скопје`. Британците ветиле дека ќе се заложат ансамблот да ги добие визите за наредниот фестивал во Велс, идната година“, пишува весникот. Хроничарот на ансамблот „Гоце Делчев“ од Битола запишал дека неговите почетоци се во 1983 година, кога бил основан од Зружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија. Овој фолклорен ансамбл по својот квалитет и репертоар е уникатен и еден од најнаградуваните ансамбли од Македонија. – Оддавајќи се на нивната божја дарба и уметничка креативност и длабоко нурнувајќи се во оригиналноста на пребогатата македонска играорно и песнопојна традиција, чедата на овој Ансамбл, создадоа дванаесет потполно оригинални и автентични кореографии и обичаи… Овие фолклорни поданици, заедно со управата и уште 350 други луѓе, го чинат долгиот но и недозавршен синџир од победи и награди, и ја инкорпорираат пораката на великанот Гоце Делчев: „И ние светот го разбираме единствено како поле за културен натпревар помеѓу народите“, запишал хроничарот и познавач на ансамблот. Ансамблот во своето постоење имал стотици настапи, со учество на врвни културни манифестации и фестивали и притоа освојувајќи награди и признанија, но пред се срцата и душите на љубителите на народната култура. Настапувале во многу земји ширум светот, на фестивали и концерти, во Австралија, Германија, Шведска, Велика Британија, Австрија, Франција, Полска, Турција, Украина, Бугарија, Чешка, Албанија, Хрватска, Португалија, Шпанија, Египет и многу други земји. (Подготвил: Д.Г.)

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Свети преподобни Макарије Велики

Вести1 day ago

Додека моето рамо ја носи пушката, ниеден бугарски офицер не смее да стапне во Македонија!

(Насловната фотографија е од Музејот на македонската револуционерна борба: Павел Шатев ја предава главата на гемиџијата Марко Бошњаков на неговото семејство во Охрид, во 1908 година)
НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 days ago

Осуден на тивка смрт од комунистичкиот режим, во Битола починал Павел Шатев, последниот гемиџија

Вести5 days ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести5 days ago

Мицкоски: Уставни измени во овој парламентарен состав нема да има, ја предупредувавме владата да не прифаќа се

Вести6 days ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Вести6 days ago

Како еден Македонец од Пиринска Македонија со солзи во очите ја пресретна бугарската делегација на гробот на Делчев! 

Вести6 days ago

Народот се организира на социјалните мрежи

Вести6 days ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

Занимливости2 weeks ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Вести2 weeks ago

Адвокатот што доби пријава за Сонцето од Кутлеш: Аирлија нека е, ние Македонците не се плашиме на нашите душмани

Вести2 weeks ago

ГРУЕВСКИ ЗА ЕДНА ИСТОРИСКА ДИЛЕМА: Кој бил во право, Делчев или Груев?

Вести6 days ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Вести3 weeks ago

ТВ Алфа бара да го емитува „Црвениот поет“, кој се чува во фиока за да не се расипеле односите со Бугарија

Вести5 days ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести6 days ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Занимливости2 weeks ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Вести2 weeks ago

Стојаноски: Директно од терен – доказ за лагите на власта.

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Безскрупулозните и најсвирепи убиства се направени меѓу 15 и 16 јануари 1945 г. во месноста Лечиште кај Велес на 53...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Францускиот сликар Амабл Беноист (Amable BENOIST) се родил во Париз на 24 фебруари 1886 година. Татко му, Еуген Гарди (Eugène...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 weeks ago

Заедничка литургија во Лесновскиот манастир

Денес во Лесновскиот манастир Поглаварот на Македонската Православна Црква-Охрдиска Ахиепископија, Неговото Блаженство г. г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски и...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

МАКЕДОНЦИ ВО АРГЕНТИНА: Евтим и Илинка Петко од Шула дошле во Буенос Аирес во 1917 каде живее нивната 81-годишна ќерка Ирма

Има илјадници приказни за Македонци кои бегајќи од сите делови од Македонија, кои биле под окупација, оделе и во најдалечните...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Ристо Крле (1900 – 975)

Ристо Крле (3. IX. 1900 – Скопје, 29. X. 1975) е македонски драмски автор, еден од основоположниците на македонската драмска...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

Во Егејска Македонија има Македонци во 500 села

За националните прашања во Грција решава „длабоката држава“ вели Павле Воскопулос Филипов од Виножито, партијата на Македонците во Грција. Тој...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Aцо Шопов (1923 – 1982)

Aцо Шопов (20. XII. 1923 – 20. IV. 1982) е македонски поет и преведувач, есеист и борец на НОВМ во...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАУЧНА АКАДЕМИЈА ВО ПРИЛЕП: Ѓеорѓија Кастриот – Искендер, крал на Епир и Македонија, втор Александар Македонски

Во Прилеп денеска се одржа научна академија посветена на Ѓеорѓија Кастриот – Искендер.

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Коле Неделковски

Глас од Македонија О, трајте, трајте, тирани ниедни!Доста се тија лаги и злоба –пакостен глас од устите гаднинад мојот народ...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Христо Татарчев  (1869 – 1952) 

Роден е на 16 декември 1869 год. во Ресен. Учи во Ресен, Брацигово и Пловдив. Студирал медицина во Цирих и...