Connect with us

Вести

Нашиот проблем со именките и придавките најлесно се решава со заменката „нашата“

Published

on

Дали според примерот за името и придавката на државата, наскоро „нашите“ политичари може мудро да го решат проблемот со употреба на заменка? Заменката „нашата“ (или знаменце како симбол) досега најлесно им го решаваше проблемот со именката и придавката во Македонија. Па, сега за „нашите политичари“ ќе имаме и „нашата црква“ покрај веќе „нашата земја“.

Вчера претседателот Стево Пендаровски на граѓаните на Македонија им го честиташе признавањето на Охридската архиепископија од Цариградската патријаршија, но само со придавката „северна“ без придавките „македонска“ и „македонски“ православни верници.

Пендаровски упати честитка до „сите православни верници во Република Северна Македонија“, а никаде во честитката не се споменува Македонци, Македонска православна црква, македонски православни верници итн.

Ваквата честитка е со двојна намена, да се честита на православните Македонци и други православни верници во Македонија, а притоа честитката да им биде по волја и на блокот грчки цркви во православната екумена за неупотреба на придавките македонски, македонска за Македонската православна црква – Охридска архиепископија, која во диптихот на православните цркви ќе биде впишана само како Охридска архиепископија.

И додека Пендаровски внимавал на придавките во верскиот дел од честитката, во секуларниот дел од честитката упатена преку неговиот профил на Фејсбук за јазикот и за историјата се „охрабрил“ да напише дека се македонски:

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

  • – Денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја. Архиепископ г.г. Стефан на македонски јазик богослужеше заедно со Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј и архиереите на вселенската патријаршија. Нашата црква е во канонско единство во православниот христијански свет. Благодарност до Вселенскиот патријарх г.г.Вартоломеј, објави Пендаровски.

Така сега, нашите политичари, покрај употребата на името на државата Македонија, ќе имаат „потешкотии“ и со името на МПЦ-ОА. Па, ако досега наместо името на Македонија имавме честа употреба на „нашата земја“, сега по таа насока ќе добиеме и „нашата црква“. И наместо политичарите да се мачат меѓу употребата на името и придавките, ќе си ги скратат маките со заменката „нашата“ таму каде што симболот знаменце на државата не врши работа.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Вести

Изгласани измените на Законот за „недела неработен ден“ – занаетчиите повторно изземени

Published

on

Продавниците, киосците и штандовите во туристичките места ќе можат да работат во недела и на државен празник.

Собранието го изгласа Законот за трговија, каде освен трговците на големо и мало, во недела ќе работат и цвеќарниците.

Сепак, со овој закон не се опфатени занаетчиите, за кои пак треба да се изгласа Законот за работни односи. Вака, усвоен е само половичен законот, а дејностите кои ќе бидат привлечни за туристите, ќе останат затворени.

„Занаетчиската Комора го предложи предлог законот за работни односи, каде точно е прецизирано дека самостојните вршители на дејност, ќе можат да работат во недела и ќе се решеше онаа болка за која 6 месеци алармираме. Дека во време на криза, потребно е занаетчиите да работат во недела. Денеска Собранието ги усвои само измените и дополнувања на Законот за трговија, со кој се предвидува трговците поединци и ДОО и ДООЕЛ да можат да работат во недела“, изјави Анета Андоновска, претседател на Комора на занаетчии.

Скроеното законско решение е контрадикторно и нелогично, коментираат познавачите од туристичкиот сектор.

Advertisement


Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Прашуваат – Што се подрзабира под туристичко место? Дали само Охрид, Струга и Дојран се туристички места, како што пишува во законот. И зошто не е Скопје, кој е втор град по посетеност, или Маврово или Битола, односно секој град кој има некоја знаменитост. Бараат да се допрезицира законот, во консултации со Коморите и бизнис фелата.

Инаку, со предложеното решение се очекуваше и значително намалчување на сивата економија, бидејќи во моментов, голем дел од занаетчиите свесно го кршат законот.

-Поголем дел од занаетчиите, како фризерските и козметички салони, шминкери и слично свесно го кршат законот, затоа што работат во недела, кога има прослави, веселби и слично, додава Атанасовска.

Почетокот на годината Владата ги донесе законите за трговија и работни односи, каде недела за 90% од дејностите стана неработен ден.

За работниците пак, кои работат во недела, пропишана е двојна дневница. По барање на Коморите, се поднесоа измени, кои до сега само делумно се прифатени.

Advertisement


Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Фото за вовед: YouTube видео: Категорија: БизнисНовинар: Наташа Мерсовска

Continue Reading

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: ЕЛЕМ најавува ново поскапување на струјата од најмалку 17%

Published

on

Со власта на СДСМ и ДУИ на Македонија и се случува енергетска катастрофа, а на граѓаните огромно осиромашување. Само по основ на цената на струјата која ја достави ЕЛЕМ (ЕСМ) за периодот јули-декември 2022 година, која е за 17% повисока од досегашната, се очекува нов сериозен ценовен шок за граѓаните и компаниите. АД ЕЛЕМ сега пак на грбот на граѓаните ќе го покрива своето катастрофално работење. За само 7 месеци потрошија 200 милиони евра народни пари, во најголема мера за да го надоместат недостатокот на домашно производство на електрична енергија кое лани беше на рекордно најниско ниво од 3200 GWh. Патем ЕЛЕМ од најрентабилна компанија во последните години се претвори во загубар, поради лошите енергетски политики на власта на СДСМ и ДУИ и ужасно лошото раководство на компанијата. Поради честите дефекти, немањето нови наоѓалишта, поради празни акумулации, поради криминалните тендери во изминатиот период оваа власт за граѓаните ја поскапе цената на струјата за над 30%, а сега готви ново покачување. Ваквото покачување немаше да биде толку големо доколку се работеше домаќински и одговорно. Доколку навреме се произведеше домашна струја која е далеку поефтина од увозната, ќе се уштедеа стотина милиони евра кои можеа да се искористат во нови производствени капацитети. Доволно беа оправдувањата на власта. Нивната неспособност граѓаните два пати ја плаќаат, еднаш со буџетските народни пари, друг пат со парите од својот џеб. Потребни се избори за оваа власт да си замине. Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Continue Reading

Вести

МТСП: Во тек е етапната исплата на јунските пензии

Published

on

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.06.2022 год. (вторник) започнува етапната исплата на јунските пензии, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено.

Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата:

За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 28.06.2022 година (вторник);

За пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 29.06.2022 година (среда);

За пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 30.06.2022 година (четврток); и

Advertisement


Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

За пензии со висина над 18.001 денари, исплата да се изврши на 01.07.2022 година (петок).

Пензионерите кои користат платежна картичка, поврзана со сметката на која се префрлува пензијата, со парите можат да располагаат од 28 јуни (вторник). Тие можат да ја подигнат пензијата на банкомат, да ги користат средствата за плаќање во трговската мрежа или за електронски плаќања.

Министерството за труд и социјална политика укажува дека пензиите се сигурни на сметките на корисниците, пензискиот систем е стабилен и функционира без проблеми. Апелираме до пензионерите да се придржуваат до распоредот за исплати, затоа што етапната исплата е направена со цел да се намали метежот пред и во банките со цел заштита на личното и јавното здравје.

Continue Reading
Advertisement
НА ДЕНЕШЕН ДЕН10 mins ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во Софија е убиен македонскиот војвода Ѓорче Петров, а во Версај кај Париз е потврдено распарчувањето на Македонија

НА ДЕНЕШЕН ДЕН10 mins ago

ДЕНЕСКА Е СВ. ПРОРОК АМОС: Едвај жив беше однесен во неговото село Текуја кај Витлеем, каде што ја испушти светата душа

НА ДЕНЕШЕН ДЕН10 mins ago

ЕПИСКОП БАЧКИ ИРИНЕЈ: СПЦ ниту го фаворизира, а ниту може да го забрани името на Македонската православна црква

Вести10 mins ago

Изгласани измените на Законот за „недела неработен ден“ – занаетчиите повторно изземени

Вести10 mins ago

ВМРО-ДПМНЕ: ЕЛЕМ најавува ново поскапување на струјата од најмалку 17%

Вести10 mins ago

МТСП: Во тек е етапната исплата на јунските пензии

Вести10 mins ago

Цената на нафтата надмина 116 долари за барел

Вести10 mins ago

Рекордна инфлација од 14,4 отсто во Босна и Херцеговина

Вести19 hours ago

Зибери: Во полициските станици нема ажурирани списоци на дежурни адвокати, а државата не ги надоместува адвокатските услуги

Вести19 hours ago

РКЕ оваа недела ќе ги соопшти цените на блоковите и ниските тарифи

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

ЗА НИВ БИЛ МАКЕДОНЕЦ: Комити кои го преживеале Илинден во 1960 година му оддаваат почит на Пиринскиот цар Јане Сандански

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 weeks ago

Во Влахи во Пиринска Македонија е роден македонскиот револуционер, Пиринскиот цар, Јане Сандански

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Митот за големата преселба на словените научно срушен

Вести3 weeks ago

Редовен класен час на Мирка Велиновска !

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 weeks ago

Денес се навршуваат 2345 години од смртта Александар III Велики

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Британски лингвист за Македонскиот и Бугарскиот јазик

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 weeks ago

Архиепископот г.г. Стефан до Вартоломеј: Ве молиме – не заборавајте нѐ, помагајте ни да растеме

Вести3 weeks ago

„Кога народот ја зема правдата во свои раце, тогаш во два дена се апсат лица“ – силна поддршка за Алабакоски од јавноста!

ХРОНОЛОГИЈА2 weeks ago

Во Ваташа е објавено дигање на Тиквешкото востание против српскиот окупатор, за кое долго молчеа и историчарите

Лајфстајл4 weeks ago

Куќата во која сега ужива Цеца Аркан ја „заработил“ со коцка

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 month ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Oд предавство во Могила загинаа војводите Цветков и Дедо Андреја со 14 комити во бој со 300 души аскер

Вести1 month ago

КОВАЧКИ: Ковачевски и СДСМ да кажат дали знаеле и дали учествувале на средбите на Талат Џафери со лица кои се ризик за безбедноста

Вести2 months ago

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи отворање на Уставот

ХРОНОЛОГИЈА2 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 04

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 months ago

Денеска е Велигден

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 months ago

Свети Георгиј Исповедник

ХРОНОЛОГИЈА2 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 03

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 months ago

ВОЗБУДЛИВА ПРИКАЗНА ЗА МОШТИТЕ: Ова е вториот гроб на светиот Лазар во Ларнака на Кипар

Лајфстајл3 months ago

Концертен рекорд на Ацо Пејовиќ во СКОПЈЕ: Над 12.000 луѓе наизуст пееле, публиката „во транс“ на песните од Тома!

Вести3 months ago

ЗГРОЗЕН СУМ ОД ОВАА ДРЖАВА И СУДСТВО – се огласи таткото на загинатата Викторија, мајката се гушеше во солзи!

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

МИСТЕРИЈАТА ТРАЕ: Македонското национално прашање му пресуди на Кочо Рацин!?

Рацин бил смртно ранет, но не починал веднаш, туку неколку часа подоцна. Иако имало доволно време да биде однесен до...

ХРОНОЛОГИЈА2 weeks ago

Во Ваташа е објавено дигање на Тиквешкото востание против српскиот окупатор, за кое долго молчеа и историчарите

Тиквешкото востание, кое долго време било табу-тема и за историчарите, е прво востание во Македонија по Илинденското, дигнато десет години...

ЛЕГЕНДИ3 weeks ago

Димитар Ангелов – Габерот

Димитар Ангелов – Габерот (14. X  1916 – 10. VI 1943) е македонски деец на комунистичкото движење и еден од...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 weeks ago

Денес се навршуваат 2345 години од смртта Александар III Велики

Денес се навршуваат 2345 години од смртта на најголемиот светски војсководец и Крал на Македонија и Македонците, фараон на Египет...

ЛЕГЕНДИ3 weeks ago

Лазар Велков Тодев (1880 – 1924)

Лазар Велков Тодев (1880 – 22 септември 1924) познат како Дивљанец или Дивљански, е македонски револуционер и војвода на Внатрешната...

ЛЕГЕНДИ3 weeks ago

Јордан Сиљанов – Пиперката

Јордан Сиљанов – Пиперката (23. VI 1870 – 10. VIII 1903) – македонски револуционер, член и демирхисарски војвода на ТМОРО....

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Митот за големата преселба на словените научно срушен

Според напишаното може да се увиди дека Грците и Бугарите се вештачка творба за да се негира постоењето на Македонците...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Дипломатски допис за аферата „Мис Стон”

Во август 1901 година, македонските револуционери на чело со Јане Сандански ја задржале aмериканската мисионерка Хелен Стон (Helen Stone) со...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Британски лингвист за Македонскиот и Бугарскиот јазик

Британскиот лингвист Џорџ Кампбел во својата „Збирка на светските јазици“ (“Compendium of World Languages”), прв пат издадена во 1991 година,...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Нови докази за постоењето на Македонците пред 1945 година

ГЕРМАНСКА КАРТА од 1940 година била презентирана пред штабот наВермахтот, кој подготвувал планови за окупација на Југославија. Клучен детал за...

Популарни вести

AllEscortAllEscort