Доколку не сакате да одите во продавница и да купите една од вашите омилени работи во жешките летни денови – сладолед, тогаш направете си сами. Состојки: – стапчиња за сладолед; – 500 милилитри млеко; – 2 лажици шеќер; – 60 грама пченкарен скроб; – 1 лажица екстракт од ванила; – 100 грама бело чоколадо; – 100 грама грчки јогурт. За прелив: – 300 грама темно чоколадо (може и млечно) – сецкани бадеми Подготовка: Во тенџере ставете млеко, пченкарен скроб, ванила, шеќер и помешајте. Варете додека смесата не се згусне, а потоа додадете го белото чоколадо. Помешајте и додадете го грчкиот јогурт. Повторно сè убаво измешајте и ставете го во тетрапак од млеко кој што претходно малку сте го загреале и сте го исекле неговиот врв. Со скалпер или пак нож едната страна од тетрапакот исечете ја и ставете ги стапчињата. Покријте со фолија и ставете го во замрзнувач во текот на целата вечер. За прелив: Стопете го чоколадото и додадете ги исечканите бадеми. Оставете малку да се излади. Со нож исечете го тетрапакот помеѓу стапчињата и откстранете го вишокот така што ќе добиете сладолед на стапче. Потоа ставете ги сладоледите во чоколадниот прелив, па повторно во замрзнувач околу половина час. извор:кармин/точка.ком.мк