Му „пукна“ филмот на Мареј: Зборувам со судијата, „ЗАМОЛЧИ“! (ВИДЕО)

Во текот на мечот од 1/16 финалето помеѓу италијанскиот и британскиот тенисер имаше и тензични моменти.

Во третиот одлучувачки сет при резултат 5:5 Фоњини викна во момент Мареј требаше да удри еден волеј. Погоди Енди, но потоа започна вербална борба со гестови помеѓу играчите во гемот кој Мареј го освои и повторно сервираше за победа.

Мареј се жалеше дека Фоњини „тоа го прави на секој меч“, без разлика со кој игра, а додека зборуваше со судијата, му рече на својот противник од Италија да замолчи.

Мечот траеше дури три часа и 11 минути, а за пласман во четвртфиналето италијанскиот тенисер ќе игра со подобриот од дуелот Тејлор Хари Фриц – Карен Хачанов.

Фоњини го совлада поранешниот прв светски рекет со 7:6 (4), 2:6, 7:6 (2), иако Шкотот двапати сервираше за меч во третиот сет.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *