Connect with us

Вести

Мицкоски повикува на будност: Владата веднаш да го објави предлогот, тој да биде достапен за сите граѓани, зошто го кријат ако е толку добар?

Published

on

Веднаш да кажам, иако најавив дека ќе му предложам на Извршниот Комитет уште утре да имаме протести низ повеќе градови во Македонија, вклучително и во главниот град како израз на револт поради драматичните удар врз стандардот на граѓаните со поскапување на енергенсите и струјата, но со оглед на зголеменото ниво на претпазливост кое мораме да го имаме поради чекорите околу францускиот предлог, потенцијалното предавство на државните и национални интереси, решив одлуката за таквите протести да ја измениме и целосно да се фокусираме на решението за кое сега подетално ќе се осврнам. Ова вечерва го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Главното прашање кое го добивав овие неколку часа е кој е нашиот став во однос на таканаречен последен модифициран француски предлог. За ВМРО-ДПМНЕ морам да напоменам предлогот кој првично беше објавен пред неколку недели беше отфрлен и истиот за нас беше ништовен, односно одбиен. И воедно напоменуваме дека сето она кое што се случуваше изминатиот период од страна на владата која што го лажеше сопствениот народ дека воопшто не е запознаена за тој предлог, беше голема манипулација и лага се со цел денеска да ја гледаме истата оваа влада како веќе неколку часови се обидува преку неколку нарачани бриф реченици во медиумите да создаде некаква перцепција за некаков голем триумф откако во Брисел минатата недела го одбиле тоа што претходно веќе го прифатиле, рече тој. Мицкоски заклучи дека овој модифициран предлог за кој се говори последните неколку часа го нема ниту видено, ниту истиот го има прочитано. -Но, можеме да кажеме и да споделиме со јавноста дека врз основа на информациите со кои што ние располагаме тој е ништо друго освен два модифицирани збора различни од предлогот кој што циркулираше изминатиот период во јавноста и беше претставен како последен француски предлог. Односно да бидам попрецизен, ако претходно имавме нокаут за македонската дипломатија, сега имаме нокаут со продолжено дејство. Ќе повторам, сето ова е врз основа на информациите со кои што ВМРО-ДПМНЕ во овој момент располага. И на што го темелам сето ова дека е точно, ќе споделам со вас три индиции, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Тој посочи дека првата индиција е таа што овој модифициран таканаречен француски предлог веднаш беше прифатен од Петков и Радев. -Замислете во државата нема функционална влада, во државата речиси има распуштен парламент и изгласани црвени линии кои што се асимилаторски за македонскиот идентитет, моменталниот мандатар и актуелниот претседател на државата, истиот овој модифициран француски предлог претставува за нив одлично решение и веднаш го прифатија. Ако е тоа така, што е тогаш различно за нашиот државен врв за истиот тој предлог веднаш да го одбие со едно големо НЕ како што тоа го направи во Брисел. Вториот фактор, се чудам од каде знае Еди Рама премиерот на Албанија дека овој предлог е прифатлив за Македонија, македонскиот народ, за чии што ќе напоменам идентитет се зборува, за кој што преговара Бујар Османи министерот за надворешни работи, а македонскиот народ, граѓаните, најголемата партија во државата ВМРО-ДПМНЕ, со најголема пратеничка група, со најголем број на градоначалници, и со најголем број на советници во Македонија не е запознаена. Од каде Еди Рама ја има таа информација, а ние таа информација заедно со речиси сите граѓани во Македонија ја немаме? Третата причина зошто сметам дека е нокаут со одложено дејство, е затоа што Владата на СДСМ и ДУИ која има слаб карактер и традиција на предавства и затоа предлогот го крие, наместо најпрво да ја запознае јавноста и опозицијата, па дури потоа да се произнесе за сите аспекти од истиот овој договорот, истакна Мицкоски. Тој понатаму посочи: „Сакам да потсетам дека ова сценарио кое што денеска ни се случува, за истото предупредив пред неколку дена, и ја предупредив македонската јавност дека тим од МНР веќе преговара во Софија, а денеска добивме потврда од министерот за надворешни работи дека тој практично го раководел тој тим кој што преговарал за македонскиот идентитет, македонскиот јазик, македонската култура, македонската традиција, македонските обичаи и за Македонецот. Македонија е единствената држава која што наместо да преговара според Копенхашките критериуми, со владата на Ковачевски е принудена да преговара според бугарски диктат. Барам веднаш, повторувам барам веднаш без криење ако навистина е толку добар овој предлог владата истиот да го објави на нејзината електронска страна односно на веб страна, бидејќи велат дека е толку добар што успеале да направат дипломатски триумф веднаш да го објават. Зошто го кријат, зошто имаат потреба истиот овој предлог да го кријат? И сакам да напомена дека ВМРО-ДПМНЕ нема никогаш по ниту една цена и диктат да прифати решение штетно за народот, иднина на македонскиот народ и за иднината на Македонија“.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Вести

Пожар во автомобил во Скопје

Published

on

На 13.08.2022 во 03.29 часот во Полициска станица Ѓорче Петров е пријавено дека на подрачјето на Ѓорче Петров настанал пожар на патничко возило „сузуки“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на М.А.(32) од Скопје, велат од МВР. Пожарот е изгаснат од противпожарната единица Скопје и нема повредени лица. Полициски службеници излегле на местото на настанот и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Continue Reading

Вести

Иранец тешко повреден додека работел во Македонија

Published

on

На 12.08.2022 во 16.15 часот во СВР Штип е пријавено дека во Итната медицинска помош Пехчево бил донесен повреден Б.М. од Иран. -Според пријавеното, тој околу 15.30 часот, додека извршувал работни задачи како вработен во фирма, паднал и се здобил со тешка телесна повреда, констатирана во Клиничката болница Штип, информира МВР. Полициски службеници излегле на местото на настанот.

Continue Reading

Вести

ФОТО: Еве каде се движи невремето од Кавадарци, УХМР најавува поројни врнежи

Published

on

Кавадарци вечерва беше погодено од силно невреме со пороен дожд. Од УХМР објавија како се движело нестабилното време кое носи пороен дожд и грмежи. На фотографијата, најстарите грмежи се со зелена боја и се во подрачјето на Кавадарци и Неготино, а најновите се со црвена боја во Свети Николе. Претходно, од УХМР информираа дека до крајот на денот времето ќе биде променливо облачно, на места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Процесите локално, особено во ноќните часови ќе бидат поинтензивни со пообилен пороен дожд, засилен ветер, електрични празнења и услови за појава на град. Утре ќе биде променливо облачно и свежо, на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Според УХМР, од понеделник се очекува постепено стабилизирање на времето со брз пораст на дневните температури.

Continue Reading
Advertisement
Вести6 hours ago

Иранец тешко повреден додека работел во Македонија

Вести6 hours ago

Пожар во автомобил во Скопје

Вести6 hours ago

ФОТО: Еве каде се движи невремето од Кавадарци, УХМР најавува поројни врнежи

Вести14 hours ago

Лефков: Кој ќе одговараше ако суспектниот беше позитивен на мајмунски сипаници и ја ширеше заразата, неодговорната власт веднаш да се зафати со носење протоколи

Вести14 hours ago

Приведен крадец од Албанија, фатен на дело во Мала Речица

Вести14 hours ago

Дебарчанец физички ја нападнал својата сопруга, полицијата го приведе

Вести22 hours ago

Судот на барање на Обвинителството му го одзеде пасошот на Жан Митрев

Вести22 hours ago

Мисајловски од Маврово и Ростуше: Време е за промени и нови проекти за сите луѓе, време е сите заедно да создадеме нова иднина

Вести22 hours ago

Приведени 9 лица: Се испотепале во и околу угостителски објект во Гостивар

Вести22 hours ago

Пренџов до Груби: Ниту еден од опозициските пратеници нема да гласа за уставни измени, а ги има од власта кои што исто нема да гласаат!

ХРОНОЛОГИЈА3 weeks ago

ЧЕРЧИЛ ЗА НАШАТА ДРЖАВА: ЦЕЛАТА ИСТОРИЈА НА ЕВРОПА Е ПОВРЗАНА СО МАКЕДОНИЈА, ЗАТОА СИТЕ ЈА НЕГИРААТ

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е Александар Македонски – од мајка му добил копнеж за херојска слава, од татко му Филип војничка дарба

Вести3 weeks ago

Перо Камиказа: Татко ми, кој е жив и е од Егејска Македонија, на 95 години ми рече да ви ги поставам следните прашања

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Бугарските фашисти во Софија ги стрелаа македонските поети и патриоти Никола Јонков Вапцаров и Антон Попов

Вести4 weeks ago

Арсова го растури Османи – министерот без одговори на забелешките за францускиот договор

Вести3 weeks ago

ГОВОРОТ НА ОМРАЗА НЕ ПОЧНАЛ ОД ВЧЕРА: Македонците ги мразат Бугарите, пишувал британскиот весник Тајмс уште во 1915 година

Вести4 weeks ago

Портпаролка на ЕК одбива да одговори: Дали македонскиот јазик е признаен од институциите на ЕУ?!

Вести4 weeks ago

Димитров со порака до власта: Ние Бугари нема да станеме, ама нема ни во ЕУ да се зачлениме

Вести3 weeks ago

Порака од внуката на Вера Циривири-Трена до власта: Ќе изгубите, вистината не се брише со потписи на предавници!

Вести4 weeks ago

Пратеник од ВМРО-ДПМНЕ со „сочен“ одговор до колега од СДСМ

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 months ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Oд предавство во Могила загинаа војводите Цветков и Дедо Андреја со 14 комити во бој со 300 души аскер

Вести3 months ago

КОВАЧКИ: Ковачевски и СДСМ да кажат дали знаеле и дали учествувале на средбите на Талат Џафери со лица кои се ризик за безбедноста

Вести3 months ago

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи отворање на Уставот

ХРОНОЛОГИЈА3 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 04

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

Денеска е Велигден

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

Свети Георгиј Исповедник

ХРОНОЛОГИЈА4 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 03

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

ВОЗБУДЛИВА ПРИКАЗНА ЗА МОШТИТЕ: Ова е вториот гроб на светиот Лазар во Ларнака на Кипар

Лајфстајл4 months ago

Концертен рекорд на Ацо Пејовиќ во СКОПЈЕ: Над 12.000 луѓе наизуст пееле, публиката „во транс“ на песните од Тома!

Вести4 months ago

ЗГРОЗЕН СУМ ОД ОВАА ДРЖАВА И СУДСТВО – се огласи таткото на загинатата Викторија, мајката се гушеше во солзи!

Историја

ЛЕГЕНДИ3 weeks ago

Антон Попов

Антон Попов (с. Игуменец, Петричко, Пиринска Македонија, 23. VII 1915 – Софија, 20. X 1942) – македонски поет, раскажувач, новинар,...

ЛЕГЕНДИ3 weeks ago

Никола Јонков Вапцаров

Никола Јонков Вапцаров (Банско, Пиринскиот дел на Македонија, 24. XI 1909 – Софија, 23. VII 1942) – е македонски поет...

ХРОНОЛОГИЈА3 weeks ago

ЧЕРЧИЛ ЗА НАШАТА ДРЖАВА: ЦЕЛАТА ИСТОРИЈА НА ЕВРОПА Е ПОВРЗАНА СО МАКЕДОНИЈА, ЗАТОА СИТЕ ЈА НЕГИРААТ

Винстон Черчил е еден од поважните политичари на 20 век. Најпознат е по неговата улога во Втората светска војна како премиер...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Петар Самарџиев  (1877 – 1906 )

Петар Самарджиев (1877 – 21.VI 1906 ) е македонски револуционер, Тиквешки војвода на Македонската револуционерна организација. Бил член на тајниот...

МАКЕДОНСКИ КРАЛЕВИ1 month ago

Последниот антички македонски крал Персеј (212-165 п.н.е) ,владеел од 179 до 168 година пред нашата ера. Тој бил син на...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Александар Кошка ( 1873 – 1907 )

Роден е роден 1873 година во влашкото село Гопеш, Битолско. Во Битола се школува во Романската гимназија, а потоа студира...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Александар Китанов – Сандо

Александар (Сандо) Китанов (1881 –23. XII 1906) е македонски учител, револуционер и војвода. Бил активен член на Македонската револуционерна организација...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Александар Евтимов (1874 – 1939)

Александар Евтимов (1874 – Софија, 1939) е македонски револуционер, преспански и прилепски војвода на ТМОРО, учител и публицист. Учествувал во...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Алберт Сониксен (1878 – 1931)

Алберт Сониксен (5. V 1878 – 16. VIII 1931) е американски новинар и публицист, кој ја поддржува македонската револуционерна борба....

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

МИСТЕРИЈАТА ТРАЕ: Македонското национално прашање му пресуди на Кочо Рацин!?

Рацин бил смртно ранет, но не починал веднаш, туку неколку часа подоцна. Иако имало доволно време да биде однесен до...

Популарни вести