Connect with us

Вести

Мицкоски: И Ковачевски како Заев ќе биде поранешен политичар и претседател на СДСМ бидејќи игра на картата на кратко помнење

Published

on

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната трибина во рамките на политичкиот саем „Промени кои што носат иднина, се осврна и даде одговор и на како што рече, небулозите, на невистините и на лагите кои што ги прави СДСМ на трибини низ Македонија. Тој во оваа насока потенцираше дека и Ковачевски како и неговиот ментор Заев ќе заврши како поранешен политичар и претседател на СДСМ,бидејќи не ја говори вистината и игра на картата на кратко помнење. – Иако сум јас навикнат, еве завршува и петата година, да измислуваат да ме клеветат, кодошат, омаловажуваат, во последно време и навредуваат поедини актери на политичката сцена. Сето тоа доволно говори за нив, не за мене, но сепак вистината граѓаните заслужуваат да ја знаат, бидејќи трибина не е кога еден зборува, туку трибина е кога десетици, стотици протагонисти ќе излезат и ќе дадат отчет за сработеното како што тоа го направи ВМРО-ДПМНЕ овие два дена. Стотици луѓе излегоа и кажаа што имаат сработено и што планираат да сработат, вклучително и тие кои што збореа какви планови имаме како политичка партија во иднина. Така јас ќе продолжам и во вториот дел од моето обраќање и земав тука неколку листови кои се надевам дека тука од режија ќе не следат во позадина за да може и публиката во позадина да може да гледа за што зборувам. Ќе започнам од овие два листа хартија, едниот е од ковачевски а другиот е од Заев. Ковачевски ова вчера го кажа и вели:„Сѐ што кажа Мицкоски излажа, не се разбира ни во енергетика ни во економија“. Тоа го кажа вчера на трибината во Кавадарци, Димитар Ковачевски, а пред точно 4 ипол години заев исто така повторно кажа дека: „На Мицкоски можам да му држам лекција од економија“. Тој е веќе поранешен политичар и претседател на СДСМ, а наскоро и овој вториов ќе биде поранешен политичар и претседател на СДСМ. Зашто велам дека и ој ќе биде поранешен, затоа што тој го копира неговиот ментор, неговиот стопан и продолжува исто како него да се обидува да ја манипулира јавноста со невистини и со лаги. И затоа ќе биде поранешен, бидејќи ако ја кажува вистината тогаш нема ова да го збори. И можеби ќе трае некое време, но вака повторно игра на картата на кратко помнење и ќе биде минато време, истакна Мицкоски. Тој исто така потенцираше и дека неспособноста на власта Македонија ја плаќа со 400 милиони евра за еден квартал, а двата најтешки квартали се пред нас. – Вчера во Кавадарци на таа трибина кажа една теза и вели: „Мицкоски ја плаши јавноста дека ќе немало енергенси и струја“. Јас не ја плашев јавноста само реков дека не би сакал да верувам дека ќе нема струја, иако сум свесен дека струја ќе има која што скапо ќе ја платиме. Е сега колку скапо ќе ја платиме е прикажано на следниот слајт. Тоа е кривата како расте државниот и јавниот долг во Македонија. Ова што го гледате овде во горниот десен агол е практично зголемувањето на државниот и на јавниот долг само во последниот квартал, третиот квартал од оваа година и тоа е периодот јули, август и септември. 400 милиони евра за еден квартал. Четирсто милиони евра е зголемен државниот долг, а 420 милиони евра јавниот долг. Тоа е близу 700 евра по семејство. Толку не чини неспособноста незнаењето и арамилукот на оваа Влада. За само еден квартал зборувам, а најтешките два квартали се пред нас, истакна Мицкоски

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
Вести20 hours ago

БАРАЊЕ ДО ВРХОВНИОТ СУД: Слобода за патриотите кои се осудени на долгогодишни казни затвор за случајот „27 април“

Вести20 hours ago

Не заспивајте, да не треба да кршиме стакла: Патници се возеле преплашени во автобус од Скопје до Софија што чадел и лазел

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Воведение на Пресвета Богородица

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости3 days ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести3 days ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести3 days ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести3 days ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести3 days ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized4 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести1 week ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести3 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Лајфстајл4 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Вести1 week ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести7 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ7 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...