Connect with us

Вести

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е доволно голема сама да го избира коалицискиот партнер, ние ја црпиме силата од народот

Published

on

ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија, ако не и единствена, која што е доволно голема и ја има можноста сама да го избира коалицискиот партнер, без да биде условувана или пак уценувана, а поа ќе се потврди и на следните предвремени парламентарни избори, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Во емисијата „360 степени“ на Алсат телевизија истакна дека тој е спокоен и дека за идните евентуални преговори за владино мнозинство со потенцијалните коалициски партнери се важни програмските принципи каде што ќе може да се разговара за ветувањата дадени во изборната кампања. „ВМРО-ДПМНЕ е голема политичка партија и можеби е единствена која што ја има можноста коалицискиот партнер да го избере сама, без да биде условувана или уценувана, тоа ќе го видиме и на следните предвремени парламентарни избори. Но, јас сум спокоен и мирен, мене ми е важно да, со онаа политичка партија со која што ќе седнеме да преговараме за владино мнозинство, да има пред се програмска хемија, да можеме околу програмата да се договориме. Ние можеме околку ветувањата да се договориме. Она што е важно за мене, за тоа стоиме и треба да се договориме со потенцијалниот коалициски партнер, тогаш јас мислам дека сме ја постигнале вистинската цел“, истакна Мицкоски. Во однос на коалицискиот потенцијал, Мицкоски посочи дека ВМРО-ДПМНЕ има голем потенцијал за соработка и не само со албанските политички партии, затоа што во Македонија освен Македонци и Албанци има и други етнички заедници кои се претставени со свои политички партии, но, во Македонија кога се зборува за коалициски потенцијал, за жал, се мисли само на коалициски потенцијал меѓу македонските и албанските политички партии. „За вториот столб, за коалицискиот потенцијал ВМРО-ДПМНЕ, ако тука зборувате за коалицискиот потенцијал со албанските партии во Македонија, кога ќе се спомне коалициски потенцијал се мисли на овој коалициски потенцијал. Но тогаш јас не мислев само на тој, бидејќи во Македонија покрај Македонци и Албанци има и други етнички заедници кои што се претставени преку со свои политички партии, има други политички партии кои што се сега дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, а претходно не беа, има партии кои што биле а сега не се во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ. Кога зборувам јас коалицискиот потенцијал, мислам на коалициски потенцијал на политичката сцена“, рече Мицкоски. Во однос на тоа со која партија од албанскиот блок би коалицирал за формирање на идна Влада, Мицкоски истакна дека ја преферира опозицијата. „Јас ја преферирам албанската опозиција, но, често пати тоа говорам еве ќе повторам и во вашата емисија, сепак има едно правило кое е спротивно на правила и желби, а тоа е Бадентер. А, доколку сакаме да имаме успешни и редовни реформи ние тоа мора да го почитуваме“, посочи Мицкоски. Мицкоски дециден дека легитимитетот и својата големина, ВМРО-ДПМНЕ ја црпи од народот, затоа што во периодот од четири и пол години колку што е на чело на партијата, научи дека за да се биде голема партија и да се има голема програма и цел треба од самите себе да се свртите кон народот, нешто што ВМРО-ДПМНЕ и го направи. „Научив една работа, политичка партија за да биде голема, за да има голема програма, за да има голема цел мора да се сврти од самите себе кон народот, затоа што ако вие не го влечете легитимитетот од народот, и ако вие не работите со вашата структура на дневна основа не сте со тие луѓе посветени. На дневна основа треба да сочувствувате со нив, да живеете со нив и да разговарате, да помагате колку можете да помогнете, да разговарате со граѓаните потоа, да видите што е тоа што нив ги мачи и изворноод граѓаните да го добиете легитимитетот како дел од вашата програма, а потоа да ја придобиете доверба и како политика и од влада и локална самоуправа. На крајот на денот, мојот совет е дека народот е тој кој што дава и од кој што извира легитимитетот на политичарите во Македонија. И редно е политичарите во Македонија да почувствуваат што народот сака“, истакна Мицкоски.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
НА ДЕНЕШЕН ДЕН5 hours ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости1 day ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 day ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести1 day ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести1 day ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести1 day ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести1 day ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести1 day ago

Здружение на оштетени штедачи: Колкава е душевната болка на Алберт Муслиу за невратен долг кон Еуростандард банка?

Вести1 day ago

Изминатото деноноќие АД ЕСМ произведе 12.586 MWh електрична енергија

Лајфстајл1 day ago

Соња Тарчуловска одново е на сцената, овој пат со песна од ќерка и Мелани: Замина „Во бело“, се враќа- „Со црвено“ (ВИДЕО)

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести6 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл3 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести6 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести5 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 day ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ5 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...