Connect with us

Вести

Милошоски: Премиерот е фатен во лага, поради тоа е неговото однесување и бегање од прашањата на новинарите и пратениците

Published

on

Сметам дека како прво како претседател на Влада, тој треба да биде најтранспарентен, како претседател на Влада би требало да има и уважување кон институциите во случајов и армијата на Република Македонија, но очигледно е дека 2000та или 2001 година Ковачевски воопшто не ни размислувал дека ова прашање некогаш ќе биде тема. Кога човек е фатен во лага, како што е случајот со премиерот Ковачевски и не служењето на воен рок и манипулацијата со таа документација, прво кажа дека студирал, потоа втор пат кажа дека не служел рок дека имал некој оперативен зафат, за денес да каже на собраниска говорница дека некој административци , за кој што тој не знае кој се во 2000та година му подметнале некаква дијагноза, упаднале во воената евиденција и напишале тоа што го напишале за него дека е трајно неспособен. Документот е вистинит но Ковачевски самиот има три различни верзии на одговори и се гледа дека не ја говори вистината, барем ниту една од овие три не се поклопува една со друга, истакна Антонијо Милошоски член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Што не е јасно“ на Телевизија Алфа. Дополнително, Милошоски посочи дека ова однесување на Ковачевски кон новинарите и јавноста е стратегија од тимот за медиуми на Ковачевски кој го советува ако не може да се одбрани, тогаш да нападне со една цел да се поларизира јавноста околу оваа тема. Ова однесување и денес на собраниската говорница и вчера на неговата прес-конференција според Милошоски јасно покажува колку премиерот нервозен и несигурен. -Во овој случај мислам дека институција која треба да се произнесе е Директоратот за безбедност на класифицирани информации и тие би требало да имаат достап и увид до секоја класифицирана информација, вклучително и до воената евиденција и бидејќи се работи за прашање од јавен интерес, тие треба да кажат дали е веродостоен тој документ за лекарска неспособност на премиерот при одбегнување на служење на воен рок или можеби некој направил манипулација, Ако направил кој е лекарскиот тим кој направил манипулација и да се провери дали некој ќе сноси одговорност или можеби самиот Ковачевски кој тогаш бил воен регрут, изјави Милошоски. -Втората институција која што исто така треба да даде одговори е Министерството за одбрана, кое има евиденција, ги прави односно ги основа тие лекарски комисии и МО гледаме дека излезе со едно соопштение дека ова е класифициран материјал бидејќи било воена тајна, па државна тајна, но со самото тоа мислам дека не му направија услуга на Ковачевски. Со самото соопштение од МО се потврди дека таа документација постои, но тие спинуваа кој и на каков начин ја лиферувал во јавноста, но сметам дека тоа е секундарно прашање, примарното прашање е транспарентноста на институциите а овде недостига транспарентност на првиот човек на Владата, истакна тој.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
ЛЕГЕНДИ15 hours ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Вести15 hours ago

(Видео) Јане Ченто: Почнуваме 6-та година во потрага по правдата! Северна МОРА да умре за да живее Македонија

Вести18 hours ago

Ковачевски не знае дека има воз за Прилеп, се стига за 14-18 саати, ако му е гужва во Скопје

Вести18 hours ago

ЈСП продава билети во автобус без да издава фискални сметки

Вести18 hours ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Вести18 hours ago

ФАКТОР: Во буџетот префрлени 6,14 милиони евра од Сашо Мијалков, но јавноста не дозна како бившиот директор на УБК ги спечалил

НА ДЕНЕШЕН ДЕН23 hours ago

Денеска е Св. маченици Гуриј, Самон и Авив (Божикен пост)

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Леонард Готхилф Мазинг пред 132 години во Естонија ја одбранил првата докторска дисертација за македонскиот јазик 

Вести2 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Историја

ЛЕГЕНДИ15 hours ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 week ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ4 weeks ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАД 80% ОД АВТОРИТЕ НА Т.Н. „СТАРОГРЧКА МИТОЛОГИЈА“ НЕ БИЛЕ ХЕЛЕНИ!

Деновиве на Youtube се поставени четвртата и петтата епизода од  документарната серија во пет епизоди под наслов „ПОТОМЦИТЕ НА АЛЕКСАНДАР...