Connect with us

ХРОНОЛОГИЈА

Македонија под Римската империја

Published

on

По последниот бунт против Римјаните во 142 година пред Христа, Македонија продолжила да постои како дел од подрачјето на Рим.

Во текот на овој петвековен период, границите на Македонија се смениле неколку пати. Северната граница била најранлива и склона кон инвазија. Во еден момент, по нападот на едно варварско племе, северната граница се протегала до реката Дунав.

Во 27 пред Христа, Август ја прогласил Македонија за сенаторска провинција и значително ја намалил нејзината територија. Со текот на времето, во децениите што следеле, Македонија била поделена на територии. По реформите на Диоклецијан, Македонија станала дел од епархијата Моисија (Diocese of Moisia), а во времето на Константин таа станала дел од Илирската префектура. На крајот на 4 век по Христа, Македонија била поделена на две провинции: Македонија Прима со Солун како нејзин главен град и Македонија Салуторис (Salutoris). Подоцна, во текот на 5-ти и 6-тиот век се појавило друго име: Македонија Секунда со Стоби како нејзин главен град.

Кога Македонија се нашла под римска власт, бројот на италијански колонисти се зголемил и разни варварски племиња продреле во регионот. Како римска провинција, Македонија била силно експлоатирана, а населението било оптоварувано и осирмоашувано со тешки даноци. Финансиската поддршка на администрацијата на Рим, гарнизоните и воените походи паднале на грбот на локалното население.

Македонија, покрај тоа што била поробена, била, исто така, должна да обезбедува и голем број војници за римските заднински бригади. Урбаниот живот во Македонија, за време на римското владеење, се одвивал во три различни средини: во слободните градови, колониите и општините. Во слободните градови спаѓале Еге, Пела, Бероеа, Филипи, Хераклеа, Солун, Хераклеја Линкестис и Стоби. За време на римскиот период и Хераклеја и Стоби Линкестис биле големи, важни центри лоцирани на многу прометни патишта. Друг важен факт е дека повеќето најважни бурни настани во историјата на римскиот период имале одзив во Македонија.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Римските граѓански војни, борбата меѓу Цезар и Помпеј и војната меѓу Брут и Касиус се одвивале на македонска почва. Слично, криза на Римската империја во 3-от и 4-от век, колонијалните односи со христијанството и варварски продори, исто така, имале свои корени во Македонија. Како што споменавме порано, по поразот на Персеј во Пидна, во 168 година пред Христа, Македониjа била поделена на четири региони и станала римска територија. Особено во текот на овој период Македонија била ограбувана и лишувана од своите културни богатства, вклучувајќи ги неброените уметнички споменици што се наоѓале во Солун, Пела и други културно богати градови. Богатствата на Македонија биле префрлувани во Рим и прикажувани на паради на римските улици како 13 трофеи од римските победи во текот на победничките прослави.

По 148 година пред Христа, четирите региони на Македонија биле повторно обединети, но, во една римска провинција со Солун како главен град. Она што е, исто така, интересно е дека сите градови-држави и јурисдиции јужно од Македонија, вклучувајќи ги и Атина и Спарта, биле, исто така, анексирани и додадени на оваа голема римска провинција наречена Македонија. Ова спојување траело околу сто и дваесет години и траело до 27 пред Христа. Во 27 година пред Христа, Август го одвоил регионот за да ја формира провинцијата Македонија и провинцијата Ахаја. Во текот на сто и дваесет години Солун, а не Атина, бил главен град или „мајка-град“ на оваа огромна покраина именувана Македонија.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
НА ДЕНЕШЕН ДЕН20 mins ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости20 hours ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА23 hours ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести23 hours ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести23 hours ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести1 day ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести1 day ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести1 day ago

Здружение на оштетени штедачи: Колкава е душевната болка на Алберт Муслиу за невратен долг кон Еуростандард банка?

Вести1 day ago

Изминатото деноноќие АД ЕСМ произведе 12.586 MWh електрична енергија

Лајфстајл1 day ago

Соња Тарчуловска одново е на сцената, овој пат со песна од ќерка и Мелани: Замина „Во бело“, се враќа- „Со црвено“ (ВИДЕО)

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести6 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл3 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести6 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Вести5 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Лајфстајл4 weeks ago

Бојана Скендеровски гостуваше на Прва ТВ и ја промовираше српската верзија на песната „Среќа и несреќа“

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА23 hours ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ5 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...