Ливерпул со пораз ја почна одбраната, Борусија и Барселона без муниција

Екипата на Ливерпул со пораз ја започна одбраната на титулата во елитното европско натпреварување. Идентично како и минатата сезона, „црвените“ загубија со 2:0 на гостувањето во Неапол кај Наполи. Дрис Мертенс во 82. минута со голот од пенал ја најави победата, додека трите бодови ги обезбеди Фернандо Љоренте во судиското продолжение.

Второто дерби на отворањето на новата сезона во Лигата на шампионите, на „Сигнал Идуна парк“, Борусија Дортмунд и Барселона одиграа без голови.
Отворањето на новата сезона ја одбележа фудбалерот на Салзбург, Халанд кој во победата од 6:2 над Генк, постигна хет-трик и тоа во првото полувреме.

Резултати:
Интер – Славија 1:1
Лион – Зенит 1:1
Ајакс – Лил 3:0
Бенфика – Лајпциг 1:2
Борусија – Барселона 0:0
Челси – Валенсија 0:1
Наполи – Ливерпул 2:0
Салзбург – Генк 6:2

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *