Connect with us

Вести

Лефков: Во аферата „Броило“ има очигледно тргување и корупција преку фирмата која ја основал Ковачевски со неговиот кум, на која се даваат милионски суми државни пари

Published

on

Во аферата „Броило“ станува збор за соларниот картел, кој се формира со формирањето на фирмата која ја основаат Ковачевски кој сега ни е премиер и неговиот кум Паунов, кој практично фирмата ја формираат на 5 месеци откако СДСМ доаѓа на власт, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков за „Заспиј ако можеш“ на Алфа телевизија. Лефков истакна дека во оваа афера има очигледно тргување и очигледна корупција. -Овде гледаме дека се поврзува сопственичката структура помеѓу Пиксел фирмата на неговиот кум ЕОЛ Квазар и гледаме подоцна поврзување со бугарските фирми кои треба да инвестираат во ТЕЦ Осломеј. Поврзување со АЕ Солар Хорајзон фирма која е основана во Бугарија откако Ковачевски доаѓа на власт. Една информација само да видите за што станува збор. Фирмата на Ковачевски и неговиот Кум, Паунов е формирана на 3 ноември 2017, односно 5 месеци откако СДСМ доаѓа на власт. За неполна година Пиксел Груп отвора фабрика во Кочани за фотоволтаични панели, а на отворањето е целиот државен врв во тоа време односно цело СДСМ, истакна Лефков. Тој посочи дека тука се е базирано на документи и исплати, односно дека станува збор за исплати и за доделување на државна помош на фирма која основал премиерот и подоцна исплата на тендери на фирмата основана од неговиот кум. -Фондот за иновации му доделил на Пиксел Груп 4 исплати, 4 милиони и 324 илјади денари, а државна помош од владата добива во 8 исплати, и тоа 27 милиони и 262 илјади денари или 443 илјади евра. Од кои 12 милиони и 500 илјади денари се исплатени на 29.12.2021 на два дена пред Нова година, а на 12.12.2021 Ковачевски стана претседател на СДСМ и кога го бираат за мандатар. Владата која беше во оставка и каде заменик министер беше Ковачевски, ги префрлила тие пари, рече тој. Додаде дека приказната станува уште посложена, затоа што кумот на Ковачевски формира друго друштво КМГ ЕОЛ Квазар и таа фирма со СДСМ на власт добива 2 милиони евра државни тендери. -Се фалеа дека ќе донесат етички кодекс за однесување на функционерите каде членот 5 вели дека член на владата на прво место треба да става јавниот интерес и не смее да овозможува остварување на интереси за лични или на негови блиски лица. Фирмата која ја основал која тој ја основал со блиско лице, односно кум да не убедуваат дека тука нема судир на интереси и тргување со влијание. Значи станувате претседател на политичка партија, ве избираат за мандатар и владата во оставка на вашиот поранешен партнер и кум, докажано блиско лице префрла огромна државна помош на таа компанија. Ковачевски формално правно излегува, но неговиот кум продолжува и тука се случува судир на интереси и тргување со влијание, изјави Лефков.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
ЛЕГЕНДИ22 hours ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Вести23 hours ago

(Видео) Јане Ченто: Почнуваме 6-та година во потрага по правдата! Северна МОРА да умре за да живее Македонија

Вести1 day ago

Ковачевски не знае дека има воз за Прилеп, се стига за 14-18 саати, ако му е гужва во Скопје

Вести1 day ago

ЈСП продава билети во автобус без да издава фискални сметки

Вести1 day ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Вести1 day ago

ФАКТОР: Во буџетот префрлени 6,14 милиони евра од Сашо Мијалков, но јавноста не дозна како бившиот директор на УБК ги спечалил

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Денеска е Св. маченици Гуриј, Самон и Авив (Божикен пост)

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Леонард Готхилф Мазинг пред 132 години во Естонија ја одбранил првата докторска дисертација за македонскиот јазик 

Вести2 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Историја

ЛЕГЕНДИ22 hours ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 week ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ4 weeks ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАД 80% ОД АВТОРИТЕ НА Т.Н. „СТАРОГРЧКА МИТОЛОГИЈА“ НЕ БИЛЕ ХЕЛЕНИ!

Деновиве на Youtube се поставени четвртата и петтата епизода од  документарната серија во пет епизоди под наслов „ПОТОМЦИТЕ НА АЛЕКСАНДАР...