Премиерлигашкиот фудбал и новата сезона продолжуваат на 12 септември, таквиот развој на настани го прокоментира тренерот на Челси, Френк Лампард.

Лампард кој поголем дел од кариерата мина на „Стемфорд Бриџ“ со Челси, а сега го води овој клуб, смета дека е прерано да се почне на 12-ти септември, бидејки на играчите им е потребен подолг одмор.

Сезоната заврши пред неколку денови, а Лампард порача:

Треба да им се даде одмор на играчите, потребно е да го вратат потребното ниво и квалитет, бидејки претходно имавме пеколен број на натпревари. Ние играме против Баерн Минхен во ЛШ, но дури и да не ги елиминираме, 12-ти септември е преран датум за почеток на новата сезона во Премиерлигата“, констатира Френк Лампард.

Челси заврши на 4. позиција во домашното првенство оваа сезона, зад Јунајтед, а пред Лестер.