Connect with us

МАКЕДОНСКИ КРАЛЕВИ

Кралот Пи (околу 318-272 год. п.н.е)

Published

on

Пир (Pyrrhus) [околу 318-272 год. п.н.е], македонски крал од Дијадосите кој првично е поставен од татка си да владее со Епир. По смртта на татко му подолго време е во Македонија и Египет каде покажува особени способности.

Се враќа во Епир во 297 год. п.н.е и набргу ги потчинува островот Керкир (Крф, “Kerkyra”), градот Амвракија и териториите на Амфилокија и Акарнанија на југ, потоа дел од Илирија со Аполонија како и градот Dirahion (Драч, Durres) на север. По ова кратко време владее со Македонија и Тесалија но повикот од грдаот Тарент во Италија за помош во борбите против Римјаните ги менува неговите тежнеења за ширење на власта над Балканот.

Така тој со голем контигент македонски воени сили го преминува Јонското Море и влегува на италијанското тло во 280 год. п.н.е. Со ова тој е првиот македонски и воопшто балкански владетел кој војува на тлото од Италија и кој со поголеми воени сили се судира со Рим непосредно загрозувајќи го. Така тој откако ќе го запоседне градот Тарант истата година ги толчи големите контигенти на римска војска во битката кај Хераклеа (антички град во Италија) но при ова трпи и големи губитоци. Оттогаш и од тоа и денес меѓу Македонците останала поговорката “Пирова победа” за работа која е обеменета со многу тешкотии и издатоци.

Воените операции на Пир во Италија

Како и да е, Пир не застанува тука, веќе пролетта 279 год. п.н.е, целосно ги толчи Римјаните кај градот Аскула (Asculum), денешнен Асколи Сатријано (Asculi Satriano) каде и самиот е ранет во битката. Но понатамошните негови движења низ Апенинскиот Полуостров се отежнати а тој се повеќе увидува дека не може да најде решение за својот поход во Италија. Така со главницата на своите сили се префрла на Сицилија за да и пружи помош на Сиракуза и другите загрозени населби, кои пак ги нападнале Картагенците. Од Сицилија многу бргу ги протерува Картагенците, и застанува на чело од Сицилијанската конфедерација. Многу добро увидува дека наместо да се заглавува низ длабочините на Италијанското копно, многу полесно и поуспешно ќе му е да се шири низ приморските области на овој дел од Средоземјето, тој гради силна флота на Сицилија. Но со време станува се посуров господар кон Сицилијанските конфедерати па предизвикува отпор кај поедини членки на конфедерацијата, кои сега тајно се сојузуваат со Картагена.

Пир во битките против Римјаните за прв пат на италијанско тло ќе употреби слонови
Пир успешно ги толчи најпрвин во 276 год. п.н.е а исто така и во низа последователни битки по јужна Италија. Но кај Беневенти во 275 год. п.н.е навикнат да победува е невнимателен и ги потценува противниците па е победен со серизни загуби. Со ова, ги напушта сите планови за освојувања по Италија и се враќа назад во Епир. Сега се подготвува пак да се врати на престолот во Македонија, заради што води неколку битки. Сепак загинува во бој кај Аргос (има повеќе грдаови со ова име?!) погоден од камен во глава во 272 год. п.н.е.

Покрај војничките вештини Пир е воен аналитичар, писател. Така засега се познати неговатите расправи во делото “Тактика” како и “Мемоарите” (последново не е најдено, но се споменува во изворите дека го напишал).

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Свети преподобни Макарије Велики

Вести1 day ago

Додека моето рамо ја носи пушката, ниеден бугарски офицер не смее да стапне во Македонија!

(Насловната фотографија е од Музејот на македонската револуционерна борба: Павел Шатев ја предава главата на гемиџијата Марко Бошњаков на неговото семејство во Охрид, во 1908 година)
НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 days ago

Осуден на тивка смрт од комунистичкиот режим, во Битола починал Павел Шатев, последниот гемиџија

Вести5 days ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести5 days ago

Мицкоски: Уставни измени во овој парламентарен состав нема да има, ја предупредувавме владата да не прифаќа се

Вести6 days ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Вести6 days ago

Како еден Македонец од Пиринска Македонија со солзи во очите ја пресретна бугарската делегација на гробот на Делчев! 

Вести6 days ago

Народот се организира на социјалните мрежи

Вести6 days ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

Занимливости2 weeks ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Вести2 weeks ago

Адвокатот што доби пријава за Сонцето од Кутлеш: Аирлија нека е, ние Македонците не се плашиме на нашите душмани

Вести2 weeks ago

ГРУЕВСКИ ЗА ЕДНА ИСТОРИСКА ДИЛЕМА: Кој бил во право, Делчев или Груев?

Вести6 days ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Вести3 weeks ago

ТВ Алфа бара да го емитува „Црвениот поет“, кој се чува во фиока за да не се расипеле односите со Бугарија

Вести5 days ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести6 days ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Занимливости2 weeks ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Вести2 weeks ago

Стојаноски: Директно од терен – доказ за лагите на власта.

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Безскрупулозните и најсвирепи убиства се направени меѓу 15 и 16 јануари 1945 г. во месноста Лечиште кај Велес на 53...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Францускиот сликар Амабл Беноист (Amable BENOIST) се родил во Париз на 24 фебруари 1886 година. Татко му, Еуген Гарди (Eugène...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 weeks ago

Заедничка литургија во Лесновскиот манастир

Денес во Лесновскиот манастир Поглаварот на Македонската Православна Црква-Охрдиска Ахиепископија, Неговото Блаженство г. г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски и...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

МАКЕДОНЦИ ВО АРГЕНТИНА: Евтим и Илинка Петко од Шула дошле во Буенос Аирес во 1917 каде живее нивната 81-годишна ќерка Ирма

Има илјадници приказни за Македонци кои бегајќи од сите делови од Македонија, кои биле под окупација, оделе и во најдалечните...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Ристо Крле (1900 – 975)

Ристо Крле (3. IX. 1900 – Скопје, 29. X. 1975) е македонски драмски автор, еден од основоположниците на македонската драмска...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

Во Егејска Македонија има Македонци во 500 села

За националните прашања во Грција решава „длабоката држава“ вели Павле Воскопулос Филипов од Виножито, партијата на Македонците во Грција. Тој...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Aцо Шопов (1923 – 1982)

Aцо Шопов (20. XII. 1923 – 20. IV. 1982) е македонски поет и преведувач, есеист и борец на НОВМ во...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАУЧНА АКАДЕМИЈА ВО ПРИЛЕП: Ѓеорѓија Кастриот – Искендер, крал на Епир и Македонија, втор Александар Македонски

Во Прилеп денеска се одржа научна академија посветена на Ѓеорѓија Кастриот – Искендер.

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Коле Неделковски

Глас од Македонија О, трајте, трајте, тирани ниедни!Доста се тија лаги и злоба –пакостен глас од устите гаднинад мојот народ...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Христо Татарчев  (1869 – 1952) 

Роден е на 16 декември 1869 год. во Ресен. Учи во Ресен, Брацигово и Пловдив. Студирал медицина во Цирих и...