Косовскиот амбасадор удри по Ѓоковиќ: Стануваш примитивен, националист и шовинист

Ѓоковиќ, Троицки, Лајовиќ и останатите членови на репрезентацијата весело во соблекувалната ја славеа победата. Се славеше со шампањ и со пеење на неколку српски патриотски песни, меѓу кои и „Видовдан“.

Тоа ги воодушеви навивачите на српскиот тенисер, но затоа го навреди амбасадорот на поранешната српска покраина Косово во Бугарија, Едон Цана кој преку својот Твитер профил ги нападна тенисерите, а во прв ред Новак Ѓоковиќ.

„По воениот марш, тие продолжија со песна за Косово. Можеш да бидеш победник на АТП Купот, но длабоко во себе остануваш примитивен, назаден и обичен балкански националист и шовинист. Не е случајно што Новак Ѓоковиќ е најмалку саканиот тениски шампион во историјата“, напиша Цана на својот профил на Твитер.

After Military March Song they continued with Kosovo…!
You can be ATP winner but still deep remain primitive, backward and ordinary Balkan nationalist and chauvinist!
Not accidentally Novak Djokovic has been the least liked and loved Tenis champion in History. https://t.co/SUb1rDBLOK

— Ambassador Edon Cana (@EdonCana) January 12, 2020

The post Косовскиот амбасадор удри по Ѓоковиќ: Стануваш примитивен, националист и шовинист appeared first on Слободен печат.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *