Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-4, Штип-5, Тетово-7, Кавадарци-8, Гостивар-8, Струмица-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-2, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 136 оздравени пациенти од: Скопје-50, Куманово-16, Прилеп-2,Тетово-5, Струга-28, Охрид-18, Гостивар-2, Крушево-1, Кочани-1, Македонски Брод-1, Кратово-1, Свети Николе-10, Кичево-1. Починати се 5 лица, пациент од Скопје (52г.), два пациенти од Куманово (55 и 82г.), пациент од Гостивар (62г.) и пациент од Охрид (64г.) Четири пациенти се починати во болнички услови, а еден вонболнички. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11202, бројката на оздравени пациенти е 7108, на починати е 505, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3589. Денес се евидентира еден контролен тест. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна: • Скопје 4946, активни 1342 • Куманово 1094, активни 255 • Дебар 206, активни 117 • Штип 876, активни 434 • Прилеп 333, активни 51 • Тетово 1064, активни 222 • Струга 458, активни 176 • Велес 225, активни 21 • Битола 143, активни 63 • Охрид 275, активни 68 • Кавадарци 81, активни 61 • Гостивар 495, активни 287 • Гевгелија 23, активни 12 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци) • Струмица 38, активни 22 • Крива Паланка 25, активни 11 • Радовиш 29, активни 16 • Крушево 16, активни 8 • Кочани 106, активни 24 • Пробиштип 57, активни 22 • Демир Хисар 34, активни 27 • Македонски Брод 37, активни 31 • Пехчево 6, активни 0 • Берово 8, активни 4 • Валандово 6, активни 0 • Виница 23, активни 19 • Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 14, активни 7 • Свети Николе 228, активни 142 • Кичево 177, активни 109 • Ресен 146, активни 26 • Неготино 28, активни 8 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија) Направените 830 теста се преку: ИЈЗ-466, ЦЈЗ Скопје-12, Авицена-56, Биотек-0, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-169, Систина со PCR метода -115, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-7, ГАК-5. Досега во земјата се направени вкупно 106877 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот. На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 45 пациенти, 1 на механичка вентилација. Во болницата во Козле се хоспитализирани 10 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 3 деца позитивни, како и 6 пациенти суспектни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 89 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти. Во болницата во Битола се хоспитализирани 27, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 113 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) • Чаир – 167 • Аеродром – 152 • Бутел – 87 • Гази Баба – 133 • Центар – 110 • Карпош – 112 • Сарај – 62 • Кисела Вода – 153 • Ѓорче Петров – 93 • Студеничани – 47 • Шуто Оризари – 112 • Арачиново – 26 • Илинден – 23 • Петровец – 16 • Чучер Сандево – 8 • Сопиште – 21 • Зелениково- 7 • Странец – 5 • Нераспределен- 8