Connect with us

Вести

Ковачки: Ако Ковачевски е трајно неспособен како може да биде премиер, не би можел да ја врши функцијата како што доликува

Published

on

Чест и должност е да се служи војска. Периодот за кој зборуваме и кој го изнесовме во јавност и го повикуваме премиерот да се изјасни дали лажел дека е трајно неспособен или е навистина трајно неспособен. Затоа што во тој документ кој излезе на социјалните мрежи и потоа ние го реобјавивме и се повикуваме на него, многу јасно се гледа дека со црвено е напишано дека е трајно неспособен, изјави за „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија, Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. – Останува дилемата, дали навистина е трајно неспособен или направил премиерот Ковачевски, или неговиот татко му помогнал кој тогаш бил градоначалник на Куманово од СДСМ, да се извади таков лажен документ и да се посведочи пред регрутната комисија на АРМ, со што е ослободен од вршење на војничката дејност, односно служење на воен рок, потенцираше Ковачки. Ковачки прашува ако премиерот е трајно неспособен како може да биде премиер на една држава. – Тој човек не би можел да ги обавува своите редовни дневни активности. Имате состаноци, средби, настапи, контакти со бизнис заедница, разни целни групи, патувања во странство, средби со високи делегации. Доколку носите една таква дијагноза трајна неспособност, вие би биле спречени да можеше да ги обавувате задачите како што доликува на премиер, рече Ковачки. Ковачки посочи дека според негово мислење Ковачевски не сакал да служи војска во 2001 година да ја брани татковината кога најголем дел од граѓаните застанаа во одбрана на државата вклучително и неговите кумановци, кои беа вклучени во одбрана на Македонија. Во врска со оправдувањата од премиерот Ковачевски дека имал хируршка интервенција, Ковачки вели дека тоа е времена неспособност. – Сега вели бил на хируршка интервенција, каде се тие работи да ги видиме. Трајна неспособност кога некој ќе ти даде тоа е за цел живот. Тој не негира дека имал проблем. Тој се повикува на здравствена состојба, не на школување. Станува збор за манипулација, од неговиот кабинет го дозаглавија, велат имал предизвик кој го отстранил, тоа се надминува, тоа не може да биде трајно, туку времено. Каква е таа причина поради која не си ја бранел татковината, нагласи Ковачки. Тој истакна дека Ковачевски избегал од војска, не сакал да служи војска, а на 18-ти август им честиташе на Армијата и дури имаше свое обраќање и тоа е класична хипокризија, вие бегате од војска, се криете, носите лажни документи, или сте крајно неспособен, а од друга страна им честитате на војниците денот на Армијата. „Вие имате членка на НАТО чиј што премиер лажел или е трајно неспособен, едно од тие двете. Значи никој не сака и не посакува партнер на масата да седи со него, кој што во најмала рака е неморален. Ако не е трајно неспособен, тогаш е неморален. А, во таа западна Алијанса нормално е дека треба да седат луѓе со највисоки квалитети, а не со овие обратни што ги кажувам. Друга работа е тоа што доколку лажел или доколку имал трајна или ограничувачка неспособност тука веќе се поставува прашањето и за неговиот пристап на класифицирани информации. За безбедносен сертификат како се издава е точно пропишано во процедурата дали лицето кое што лаже, кое што се служи со лаги, со измами за да добие одредени бенефиции и привилегии може да добие безбедносен сертификат или не може. А, јасно е дека не може“, појасни Ковачки. Тој посочи како пример дека голем број од американските претседатели отслужиле војска, должноста која што ја имале кон својата држава ја исполниле. А, Македонија има премиер кој што бега од војска. „Денеска од МО признаа дека ние во моментот имаме трајно неспособен премиер кој што ја води државата. Каква воена тајна, зар воена тајна е тоа што премиерот е неспособен за служење на војска? Или пак што бегал од војската? Зар тоа е воена тајна? МО си имаат некои процедури, нека си тераат по процедури, но јавен интерес е да се знае какво лице ја води државата. Трајно неспособно или лице кое што лаже? Тоа мора да се знае. Нема бегање од таа работа. Каква класификација, какви воени тајни. Па, сега ќе се повикуваат на законот за класифицирани информации. Тоа се неодговорни работи. Тие што треба да направат сега? Како министерство за одбрана треба да излезат и да побараат одговорност од премиерот, доколку се професионални до крај. Одговорност од него да побараат, зошто лаже. Како може да седи на тоа столче и да не поднесува се уште оставка. До кога тие планираат со вакви спинови и дефокусирање да ја замајауваат јавноста? Ние имаме човек што ја лаже македонската јавност или е трајно неспособен“, рече Ковачки.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 hours ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости24 hours ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 day ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести1 day ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести1 day ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести1 day ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести1 day ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести1 day ago

Здружение на оштетени штедачи: Колкава е душевната болка на Алберт Муслиу за невратен долг кон Еуростандард банка?

Вести1 day ago

Изминатото деноноќие АД ЕСМ произведе 12.586 MWh електрична енергија

Лајфстајл1 day ago

Соња Тарчуловска одново е на сцената, овој пат со песна од ќерка и Мелани: Замина „Во бело“, се враќа- „Со црвено“ (ВИДЕО)

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести6 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл3 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести6 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести5 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 day ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ5 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...