Казни за ѕвездите на Баерн кои нема да возат Ауди

Речиси сите најголеми фудбалски екипи имаат ексклузивни договори со производители на автомобили, а должност на фудбалерите на тренинзите и натпреварите да доаѓаат со возилата на спонзорот.

Еден од најголемите производители на автомобили Ауди е спонзор на екипи како Реал Мадрид, Барселона и Баерн Минхен, но ѕвездите на германскиот тим се почесто ја избегнуваат обврската.

Ауди е спонзор на Баерн од 2006 година, а згора на тоа е и дел од сопственичката структура, поседуваат осум проценти од германскиот тим, и поради тоа не сакаат фудбалерите да не го почитуваат договорот.
Роберт Левандовски вообичаено најчесто е во Бентли, Николас Суле вози Ферари, а Жером Боатенг го обожува Мерцедес.

Весникот „Билд“ пренесува дека спортскиот директор на Баерн, Хасан Салихамиџиќ, одлучи да стави крај на таквото однесување и воведе големи парични казни.

Отсега секој фудбалер кој нема да вози службено возило Ауди, ќе биде казнет со 50.000 евра.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *