И Холандија најавува прекин на првенството?!

УЕФА се наоѓа во сè потешка состојба и нештата излегуваат од контрола поради пандемијата на коронавирус. Белгијците решија да ја прекинат лигата и да го прогласат Бруж за шампион, што УЕФА веднаш го осуди. Заканата од УЕФА пристигна брзо. Лидерите на Европската куќа на фудбалот испратија закана до националните федерации дека секој што ќе избере да преземе ваков чекор, ја ризикува можноста за учество во европски натпреварувања во наредната сезона. Холанѓаните очигледно не се грижат за тоа и најверојатно ќе ги прекинат натпреварите во Првата лига и ќе го прифатат тековниот пласман. Раководството на Ајакс е главен поборник на оваа идеја. Копјаниците во моментов се изедначени со АЗ Алкмар на врвот на табелата, но заради подобра гол-разлика, тие би го задржале трофејот во нивните витрини. Интересно е што оваа идеја е поддржана и од челниците на АЗ Алкмар, иако до крајот на првенството тие би имале шанса да направат изненадување и да станат шампиони. Исто така, и ПСВ е за прекин на лигата. Предлогот за прекинување на лигата го потпишаа сите капитени на клубовите во Ередивизијата. Премиерот на Холандија, Марк Руте, забрани јавни собири до 1 јуни, што значително влијае на потенцијалниот календар на Ередивизијата.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *