Connect with us

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

ИСТОРИСКИ ДОКУМЕНТИ: Германскиот професор Лоренц Шијал во својата книга нотира Македонци во Отоманското царство во 15 век

Published

on

Македонски ентузијасти речиси секој ден на социјалните мрежи и во медиуми објавуваат документи за историјата на Македонија, во време кога историчари, кои се платени за тоа, ја распродаваат под политички притисок „за иднина на Македонија“ во евроинтеграциите. Македонија го „продаде“ античкиот период за „иднина во ЕУ и НАТО“, а сега на распродажба е средновековниот период, од Цар Самоил до Илинден, па се до Втората светска војна, во преговорите со Бугарија да ни отвори пат и иднина кон Брисел. Патем, официјална Софија го негира постоењето на Македонците и македонскиот јазик и се уште застапуваат тврдења дека „Македонците се измислени од Тито и Коминтерната“. Но, ниту Тито бил роден, ниту пак била конституирана Коминтерната во 15 век кога е пишувана книгата на германскиот професор и теолог Лоренц Шојал, во кој покрај Србите, Бугарите ги пишува и за Македонците. Во продолжение документ кој е објавен на една од страниците за историја на Фејсбук: ПРОФ. ЛОРЕНЦ ШОЈАЛ НОТИРА МАКЕДОНЦИ ВО ОТОМАНСКОТО ЦАРСТВО во 15 ВЕК Германскиот теолог и професор Лоренц Шојал (Lorenz Scheurl) во својата книга „Семејството Осман“, издадена во 1596 година, ги набројува Македонците како засебен народ, покрај Бугарите, Србите и Грците. Книгата дава историски приказ за владеењето на Османлиите во Европа и ги наведува водачите на Отоманското Царство коишто вршеле зулуми врз потчинетите христијани во Европа. Македонците ги спомнал во делот за султанот Мехмет Први (1389-1421). Шојал потекнува од градот Улм (во денешната германска покраина Баден-Виртемберг), од академски образувано семејство. Студирал на Универзитетот во Тубинген, а се стекнал со титула магистер на Универзитетот во Стразбур во 1576 година. Докторирал теологија на Универзитетот во Хелмштад во 1598 година, каде што предавал филозофија како вонреден, а потоа и како редовен професор сѐ до својата смрт, 1613 година. Покрај плодната академската работа, којашто вклучувала историски истражувања, Шојал заземал низа постови, меѓу кои и како судски свештеник (капелан), ѓакон во Форцхајм и надзорник во гимназијата во Дурлах до Карлсруе. ИЗВОР: Lorenz Scheurl, “Familia Othomannica, Et Quas Singuli Ex Ea Tyranni Clades Christianis Nefarie Intulerin (etc.)," Pragae Typis M. dalielis Admi., Anno M.D.XCVI (1596), B2. –/ (Подготви: Д. Г.)

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
ЛЕГЕНДИ23 hours ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Вести23 hours ago

(Видео) Јане Ченто: Почнуваме 6-та година во потрага по правдата! Северна МОРА да умре за да живее Македонија

Вести1 day ago

Ковачевски не знае дека има воз за Прилеп, се стига за 14-18 саати, ако му е гужва во Скопје

Вести1 day ago

ЈСП продава билети во автобус без да издава фискални сметки

Вести1 day ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Вести1 day ago

ФАКТОР: Во буџетот префрлени 6,14 милиони евра од Сашо Мијалков, но јавноста не дозна како бившиот директор на УБК ги спечалил

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Денеска е Св. маченици Гуриј, Самон и Авив (Божикен пост)

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Леонард Готхилф Мазинг пред 132 години во Естонија ја одбранил првата докторска дисертација за македонскиот јазик 

Вести2 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Историја

ЛЕГЕНДИ23 hours ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 week ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ4 weeks ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАД 80% ОД АВТОРИТЕ НА Т.Н. „СТАРОГРЧКА МИТОЛОГИЈА“ НЕ БИЛЕ ХЕЛЕНИ!

Деновиве на Youtube се поставени четвртата и петтата епизода од  документарната серија во пет епизоди под наслов „ПОТОМЦИТЕ НА АЛЕКСАНДАР...