Connect with us

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

За долгобрадиот старец Аарон и најдолгата брада на Света Гора

Published

on

Кире ПИШМАНОВСКИ Старец Аарон Долгобрад – најдолгата брада на Света Гора .Во почетокот на 19. век во скитот Кавсокаливија живеел свеблажен старец. Неговата брада била како на преподобниот Онуфрија и преподобниот Петар Атонски – четвртина брада лежела на земјата.

Кога некој би посакал да ја види, тој се качувал на клупа и тогаш брадата ја допирала земјата. Овој старец на почетокот бил прв и прочуен пеец на Света Гора и сличен глас на неговиот немало од порано. Немало манастир кој не го молел на празник да дојде само поради пеењето. Но, на еден од празниците пеел на бдението и се возгордеал со својот глас.

После тоа неговиот глас целосно пропаднал и тој веќе не бил во состојба да пее и оттогаш западнал во голема тага. Се зборувало дека му било испратени видение и дека самата Царица Небеска го известила дека гласот му е одземен затоа што не умеел со него да владее и дека само се гордеел; меѓутоа, за утеха ќе му биде дадена голема брада; само што овај пат не сме да се погордее, оти и од неа ќе биди лишен. И почнала да му расте брада и пораснала до четвртина од неговите нозе. Тој секогаш ја носел подврзана, а ја покажувал само на оние кои сакале да ја видат. Еднаш во Константинопол покрај патријаршијата поминувал султанот Махмуд. Го обзела љубопитност да погледне во христијанската црква.

Го пречека самиот патријарх; султанот долго ја разгледувал црквата. И ја видел иконата од Свети Петар Атонски и Онуфрија Велики и му рекол на патријархот:

-Е, ова е лага! Како е можно човек да има ваква брада? Патријархот смирено му одговорил дека тоа не е лага, туку чиста вистина и дека и во сегашно време на Света Гора живее монах кој има толку долга брада. Султан побарал да му го донесат за да ги види. Монахот дошол и му се јавил на султанот. Тој му наредил да му ја покажњ брадата, па монахот застанал пред него и ја распуштил.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Султанот многу се изненадил и вчудоневидил бидејќи брадата била дури и подолга од оние што ги видел на иконите. Затоа самиот посакал да се увери дали брадата е вистинска: зел едно влакно од почетокот на лицето и со своите прсти продолжил до крајот; така пробал со 3 влакна. Потоа гледајќи ја брадата вчудоневиден, рекол:

– Кај христијаните, се што е запишано се е жива вистина! А на монахот му дал ферман за до неговата смрт тој да не плаќа данок. Овој старец се упокоил 1835 година.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
НА ДЕНЕШЕН ДЕН57 mins ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости21 hours ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА23 hours ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести23 hours ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести23 hours ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести1 day ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести1 day ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести1 day ago

Здружение на оштетени штедачи: Колкава е душевната болка на Алберт Муслиу за невратен долг кон Еуростандард банка?

Вести1 day ago

Изминатото деноноќие АД ЕСМ произведе 12.586 MWh електрична енергија

Лајфстајл1 day ago

Соња Тарчуловска одново е на сцената, овој пат со песна од ќерка и Мелани: Замина „Во бело“, се враќа- „Со црвено“ (ВИДЕО)

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести6 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл3 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести6 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести5 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА23 hours ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ5 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...