Connect with us

ЛЕГЕНДИ

Ефрем Чучков (1870 –1923)

Published

on

Ефрем Чучков (21. XI 1870 – 1. X 1923) е македонски револуционер, војвода на Македонската револуционерна организација и учител. Заедно со Гоце Делчев учел во воено училиште во Софија и заедно го напуштиле. Потоа завршил Педагошко училиште во Казанл’к и повеќе години работел како учител. Како припадник на ТМОРО бил организатор на Револуционерната дејност во Пехчево и Мелник, каде дејствувал под туѓо име. Потоа бил Скопски окружен војвода, а на Ќустендилскиот конгрес во 1908 година бил избран за член на  Централниот комитет на ВМОРО. Учествувал во Балканските војни.

Ефрем Чучков е роден на 21 ноември 1870 година во Штип. Се школува во Штип, во градот во кој се раѓаат и работат голем број кадри на македонската револуционерна борба. Потоа учел во Скопје и V клас завршил во Солунската гимназија. По завршувањето на средното образование Е. Чучков учителствувал во Ново Село, а потоа заедно со Гоце Делчев учел во военото училиште во Софија.

По две години, заедно со Гоце го напуштиле военото училиште и Е. Чучков се посветил на револуционерното дело. Поради потребите од образован кадар кој ќе го шири делото, тој се запишал на педагошко училиште и продолжил со агитација меѓу народот.  Тој бил меѓу првите посветени во делотото, кој заедно со Тодор Лазаров и Мише Развигоров, ја развивал револуционерната мрежа на Македонската револуционерна организација во Штипско.

Во 1896 година Ефрем го завршил Педагошкото училиште во Казанл’к, а потоа учителствувал неколку години во Пехчево и Мелник. Како припадник на ТМОРО бил организатор на Револуционерната дејност во Пехчево и Мелник, каде дејствувал под туѓо име.

Од 1897 година дејствувал нелегално во Кочанско, Кратовско и во Штипско. По избувнувањето на Виничката афера во ноември 1897 година, Ефрем се префрлил во Бугарија. Во Македонија се вратил во април 1898 година како војвода на чета и по успешно завршената работа во јуни истата година повторно се префрил во Бугарија. Во 1902 година, Е. Чучков бил кратко време пунктов началник на Организацијата во Ќустендил.

На 2 јануари 1905 година, Е. Чучков учествува на Скопскиот конгрес на Скопскиот револуционерен реон, на кој за окружното раководство биле избрани следните членови: Даме Груев, Ефрем Чучков, Крсто Николов Георгиев, Мише Развигоров и Атанас Бабата.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

По смртта на Мише Развигоров во март 1907 година, заедно со Тодор Александров, Е. Чучков бил назначен за окружен војвода на Скопскиот револуционерен округ. Во 1908 година на Конгресот во Ќустендил, Ефрем бил избран за дополнителен член на на ЦК, заедно со Павел Христов, Петар Ацев, Аргир Манасиев, Петко Панчев и Стамат Икономов.

За време на Првата Балканска војна, Чучков го командувал одредот бр 35, кој го ослободил Кочани. Заедно со четите на Славчо Абазов и Герги Гочев го зазеле кратовското село Бреза. Во близина на Штип четата на Чучков заробила 150 турски војници кои се повлекувале, а ги разбиле Турците кај Султан тепе.

По Првата светска војна, Ѓорче Петров му обезбедил место на Е. Чучков во Комисијата за бегалци. Тој се зближил со Тодор Александров и активно ја помагал обновата на ВМРО. Станал војвода на чета во Малешевско и Царевоселско, а кај него во тоа време бил четник и Дончо Христов. Чучков е втората фигура во возобновената ВМРО по Тодор Александров.

Во 1922 година, неговата Е. Чучков со својата чета седум пати водел борби со српските чети во Малешевско и Кочанско. Но, набргу потоа тешко се разболува.

Ефрем Чучков, умира во Софија на 1 октомври 1923 година. Негов внук е македонски револуционер и политичар Емануил Чучков.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Вести4 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized4 weeks ago

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 days ago

ГРУЕВСКИ: Заземањето на Ќустендил во 1922 година од ВМРО, во акцијата предводена од Тодор Александров и Панчо Михајлов – Чавдар

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 weeks ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести2 weeks ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Занимливости4 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести3 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл4 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Вести2 weeks ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Вести1 week ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЛЕГЕНДИ2 days ago

Спиро Костов (1848 –1931)

Спиро Костов ( 1848 – 19. Ⅷ 1931) е македонски револуционер, учесник во македонското револѕцинерно движење. Бил учесник во: Српско-турската...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 days ago

ГРУЕВСКИ: Заземањето на Ќустендил во 1922 година од ВМРО, во акцијата предводена од Тодор Александров и Панчо Михајлов – Чавдар

Во историјата на македонската револуционерна борба за слобода периодот од 4 и 5 декември 1922 година е значаен по привременото...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА6 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ1 week ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...