Connect with us

Вести

Експерти – во Македонија царува корупција во урбанизмот

Published

on

Урбанистички хаос владее во државата. Профитот кој го носи градежниот бизнис надвладеа над хуманите услови за живеење. Се издаваат одобренија за градба, преку ноќ се носат ДУПОВИ, се кршат закони, а никој не одговара. Надлежните констатираа висока корупција во урбанизмот и градежништвото, каде преовладува силното политичко влијание, а Јавното Обвинителство не реагира.

Поради бизнис интереси на мала група луѓе, често се задира во јавниот интерес на граѓаните. Тоа е поврзано со политичка елита, веќе подолго време ги има заробено и парализирано институциите на системот, и се добива впечаток дека ситсемот постои во интерес на мала група луќе, изјави Катица Николвска, член на Државна Комисија за спречување на корупција

Ако не се гради на секој чекор, општините ќе немаат пари да им исплатат плати на своите вработени, велат од ЗЕЛС. Со ваквиот став не се согласуваат од Антикорупциска. Постојат други начини да се наполни буџетот., куманалиите не треба да бидат единствениот извор на финансирање на општините.

Општините немаат пари. Ако не издадат дозвола, нема да можат да им исплатат плати на вработените. Затоа се под притисок и издаваат дозволи. Ајде да им обезбедиме повеќе пари, ќе видите дека состојбата ќе се смени, изјави Душица Перишиќ, извршна директорка на ЗЕЛС.

Јас не се согласувам дека општините немаат пари. Видете ги градоначалниците. Сите се луксузираат и возат скапи коли, изјави Билјана Ивановска, претседател на ДКСК

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Хаосот има и поради малиот број инспектори, кои не излегуваат на терен

  • Каде се инспекторите да ја вратат пешачката патека на кејот на Вардат? Зошто не излезат на терен и да ги казнат кафичите од кои не може да се помине. Очигледно слушаат наредби од својот претпоставен, Тоа и тоа како е корупција, додаде Ивановска

Изградени згради без паркинг место, без соодветен надзор од инспекторите, без никакво зеленило, како паркинг просторот спроти Холидеј ИН, дивогрдаби кои никој не ги урива – како платформата на МАТКА, се само дел од примерите каде во интерес на инвеститорот се загрозува интегриторот на граѓаните да живеат во хумани услови. Досегашните бројки на решени предмети се поразителни. 89 препораки од Антокорупциска се уште не се спроведени, односно нема рзарешница, а одговор има само на 20% , или на 20 тина предмети.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 hour ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости21 hours ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА23 hours ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести23 hours ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести24 hours ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести1 day ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести1 day ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести1 day ago

Здружение на оштетени штедачи: Колкава е душевната болка на Алберт Муслиу за невратен долг кон Еуростандард банка?

Вести1 day ago

Изминатото деноноќие АД ЕСМ произведе 12.586 MWh електрична енергија

Лајфстајл1 day ago

Соња Тарчуловска одново е на сцената, овој пат со песна од ќерка и Мелани: Замина „Во бело“, се враќа- „Со црвено“ (ВИДЕО)

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести6 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл3 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести6 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести5 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА23 hours ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ5 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...