Домашните мачки да не се пуштаат надвор, препорачуваат ветеринарите

Британските ветеринари препорачуваат домашните мачки да не се пуштаат надвор, како превентивна мерка против ширењето на новиот коронавирус, јави Би-Би-Си. Сепак, сопствениците на мачки „не мора да се грижат“, додаваат од Британската ветеринарна асоцијација. –Нема случај на домашно милениче, куче или мачка, да го заразило својот сопственик со Ковид-19, рече д-р Анжел Алмендрос, од Градскиот универзитет во Хонг Конг. Мачките е добро да не излегуваат надвор, затоа што новиот коронавирус може да им остане во крзното, како и на која било друга површина, доколку тие биле во контакт со заразено лице. Затоа, забраната за излегување треба да се однесува и на домашните миленичиња. извор:курир.мк

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *