Домашен сладолед од малини

Состојки:

½ кг свежи малини 150 гр шеќер 375 мл слатка павлака 1 лажичка екстракт од ванила Начин на подготовка: Свежите малини ставете ги во блендер, па потоа испасирајте ги. Во помало тенџере сипете малини, додајте шеќер и мешајте додека смесата да се стопи и да стане изедначена. Во смесата од малини додајте изматена слатка павлака, екстракт од ванила и измешајте. Сипете ја смесата во сад и оставете ја во фрижидер за да се стегне. извор: кајгана

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *