Connect with us

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

ДОКУМЕНТ ОД 1897 ЗА ПРОПАГАНДИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Меѓу нас нема ни Бугари, ни Срби, ни Грци, туку само Македонци – да се знае!

Published

on

Македонските политичари колку погласно зборуваат за иднината на Македонија, толку почесто „од глава им се удира“ историјата во вид на пропаганда од соседите. Во продолжение, објавуваме документ, од 19 век во кој како одговор на тогашните пропаганди на соседите, националниот деец Ѓорги Алексов, кој го издавал весникот Малешевски Балкан пишува: Ние не сме ни Бугари, ни Срби, ни Грци, туку Македонци! Во продолжение објавата на страницата на Фејсбук која се објавуваат документи од историјата на Македонија и македонскиот народ: БОРБА ПРОТИВ СРПСКАТА ШОВИНИСТИЧКА ПРОПАГАНДА: „МЕЃУ НАС НЕМА НИ БУГАРИ, НИ СРБИ, НИ ГРЦИ, ТУКУ САМО МАКЕДОНЦИ. ДА СЕ ЗНАЕ!” Ѓорги Алексов е Македонец, општественик, новинар и македонски национален деец од македонското иселеништво во Бугарија. Дејствувал кон крајот на 19. век и го издавал весникот „Малешевски Балкан“. Во екот на растечката српска наци-шовинистичка пропаганда кон Македонија, во воведна статија од мај 1897 г., пишува: „Пак трње во нашата градина! Во злосторната ревност да создадат свој елемент од нас, Македонците, некои балкански државнички – жртви на еден груб, криво оптегнат егоизам, немаат граници. Една од последниве е Србија… Тие и трговски агенти си издејствувале во Сер… Чунким ќе ја покровителствува српската трговија! Тоа недоволно го тера човека да се запраша ’каква е аџаба таа натрапена добронамерност?’ И навистина, ако тие, како и бугарските управители, толку се беспокојат за злата судбина на нивните најдобри соседи – Македонците, само тој ли е најсигурниот пат со што можат да им помогнат? А, тоа не е и никаква помош, туку една штета, едно убиствено парализирање на нашите сили. Или најлесно кажано, случајот е таков што тие наместо ’да ни нацртаат веѓи‘, ако, се разбира, навистина имаат намера да ни прават некое добро – ни ги вадат очите. Многу се лажат, ако пак, притоа си мислат дека со своите манири ќе можат да нѐ подмамат и да нѐ вовлечат во стапиците на својот шовинизам, зашто, пред сѐ, меѓу нас нема ни Бугари, ни Срби, ни Грци, туку само Македонци. Да се знае“. Ѓорги Алексов е еден од стотиците Македонци кои тогаш јасно истакнале дека не се ни Бугари, ни Срби, ниту Грци, туку само Македонци. Извор: „Малешевски Балкан: Орган на македонските борци” , бр. 18, 24 мај, 1897 г., стр 2. ———/ (Подготви: Д. Г.)

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
Вести20 hours ago

БАРАЊЕ ДО ВРХОВНИОТ СУД: Слобода за патриотите кои се осудени на долгогодишни казни затвор за случајот „27 април“

Вести20 hours ago

Не заспивајте, да не треба да кршиме стакла: Патници се возеле преплашени во автобус од Скопје до Софија што чадел и лазел

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Воведение на Пресвета Богородица

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости3 days ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести3 days ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести3 days ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести3 days ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести3 days ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized4 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести1 week ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести3 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Лајфстајл4 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Вести1 week ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести7 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ7 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...