Connect with us

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Унгарецот Јозеф Шекељ во експедиција по реката Црн Дрим направил 50 фотографии во 1863 година

Published

on

Американски писател истражувајќи друга тема во Виена открил приказна илустрирана со 50 фотографии од експедиција во Македонија во 1863 година.

Целата приказна и фотографиите се објавени на страницата на Фејсбук на Lexicon of foreign painters in Macedonia 1850-1950.

Во 2000 година, господинот Марк Коен (Mark Cohen), американски писател и книжевен истражувач од универзитетот Колумбија во Њујорк, пристигнува во Виена и се упатува кон Австриската Национална Библиотека.

Целта му била да пронајде информации за претците на познатите американски еврејски писатели (новелистот Сол Белоу, писателот на поп комедии Алан Шерман и битникот Сејмор Крим).

Копајќи низ морето од информации и материјали од Библиотеката, господинот Коен во една стара и прашлива кутија пронаоѓа колекција од 50 фотографии направени во периодот Август – Ноември 1863 година во #Македонија и #Албанија.

Господинот Коен ја менува својата почетна мисија и сега се свртува кон откривањето на мистеријата на овие фотографии и нивниот творец.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа


Фотографиите потекнуваат од 1863 година и се први фотографии направени на тлото на Македонија. Фотографот бил Унгарецот Јозеф Шекељ (Dr. Josef Székely) (1838-1901), а фотографиите биле направени во текот на австроунгарската екпедиција „По текот на реката Дрим, од вливот во Јадранско Море, до нејзиниот извор“ предводена од Австро-Унгарскиот конзул во Грција , господинот Јохан Георг фор Хан (Johann Georg von Hahn) (1811-1869).

Експедицијата тргнала од Драч и Скадар , преку Призрен и Косово влегла во Западна Македонија кај Дебар, па стигнала во Охрид, за да потоа оди кон Монастир (Битола), Демир Капија и Солун.

Во 1860 година господинот Јохан Георг фон Хан му упатува писмо до Австро-Унгарскиот престол со молба да се одобрат средства за да се истражи реката Дрим. Во писмото, господинот Хан пишува: „ Дрим е најмалку позната река во Европа, а се влива во Јадранот на само 10 километри од Австро-Унгарската граница„.

Парите за експедицијата му биле одобрени лично од Максимилијан Први (1832-1867) првиот Крал на Мексико и брат на Австро-Унгарскиот монарх Франц Јозеф. Господинот Хан слушнал дека во Виена еден млад и многу паметен унгарски фотограф отворил студио и се здобил со добра репутација. Му праќа писмо до фотографот Шекељ со понуда да биде дел од една авантуристичка еспедиција на Балканот.

Јозеф Секељ (1838-1901) е роден во Сомег во близина на езерото Балатон во западна Унгарија каде што завршува основно и средно училиште. Потоа студирал на Универзитетот во Виена и дипломирал во 1860 година со магистерски студии по фармација и во 1862 година со докторат по хемија. Предавал на универзитетот некое време, но потоа, отворил фотографско ателје во Хајнрихшоф во близина на Виенската опера, при што станал професионален фотограф со значителен углед.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Да, во тоа време, се заработувало повеќе пари од правење фотографии, одколку да си професор на универзитетот во Виена.
Во Јули 1983 Шекел го добива писмото и се приклучува во експедицијата, каде што ги прави првите познати фотографии од Македонија во периодот Октомври-Ноември 1863.

Експедицијата била завршена во Декември 1863 година.


За жал, Јохан фон Хан и Јозеф Шекељ ги потрошиле скоро сите пари добиени за екседицијата. Кога се вратиле во Виена и требало да ѝ платат на Виенската Академија на науки за печатење за нивниот извештај од патувањето, ги изоставиле печатењето на фотографиите за да заштедат пари. Фотографиите остануваат примопредадени на Академијата, и завршуваат во една кутија во универзитетската библиотека која ќе биде отриена 150 години подоцна.

Господинот Коен ги открива фотографите и во најпрво публицира научна статија, а фотографиите за прв пат ќе бидат објавени во книгата на господин Коен „Записи со светлина: Рано фотографирање на Албанија и Југозападен Балкан“, издадена во 2007 година.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
Вести20 hours ago

БАРАЊЕ ДО ВРХОВНИОТ СУД: Слобода за патриотите кои се осудени на долгогодишни казни затвор за случајот „27 април“

Вести20 hours ago

Не заспивајте, да не треба да кршиме стакла: Патници се возеле преплашени во автобус од Скопје до Софија што чадел и лазел

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Воведение на Пресвета Богородица

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости3 days ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести3 days ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести3 days ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести3 days ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести3 days ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized4 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести1 week ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести3 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Лајфстајл4 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Вести1 week ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести7 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ7 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...