Connect with us

Вести

Диневски: За 2 месеци максимум, Никола легално и слободно ќе се врати во Македонија

Published

on

Александар Диневски е еден од „осуммината“, кои како припадници на безбедносните служби, при крајот на минатиот систем на поранешната држава, влегоа во конфликт со властите.

Тој неодамна гостуваше во емисијата „Во Центар“, кај новинарот Васко Ефтов, каде откри како сите без исклучок трговски преставници од фирмите од тогашна СРМ кои биле испраќани во странски држави, биле соработници на службите.

-Фирмите Технометал и Макотекс беа фирми формирани од службата. Сите оние големи милионери, кои службата ги направи тоа што се, а работеа во Чешка, Полска, Русија и многу други држави, беа соработници на службата.

Видете, во тоа време, дури и не се поставуваше прашање дали некој треба да биде соработник, тоа се подразбираше. Секој кој во тој комунистички систем беше испаќан како преставник надвор од државата, мораше да известува за своите активност, вели Диневски.

Инаку Диневски, по напуштањето на слчужбите, по познатите настани со „Осуммината“, влегува во ВМРО-ДПМНЕ и заедно со Иван Соколов е основач на таканареченото КСИО на партијата, своевиден контролен механизам на партијата и организатор на многу активности.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Александар Диневски важеше за човек близок на поранешниот Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Борис Змејковски и по расколот во 1997 година и кавгата меѓу структурите на Доста Димовска и Борис Змејковски, тој е дистанциран од партијата.

-Не изиграа на многу едноставен начин, вели Диневски. Ние имавме поставено точка на дневен ред, на Извршен комитет, за дистанцирање од врховизмот, а тие еден по еден си даваа оставки и таа точка никогаш не дојде на гласање.

Цело време му викав на Борис Змејковски да не дава оставка, но тој не ја сфати играта, и бидејќи прва излезе и си даде оставка Доста Димовска, тоа го направи и Змејковски, а на крајот кога останав сам, дадов оставка и јас.

Тогаш практично остана само Љубчо Георгиевски на чело на партијата, кој во тоа време беше неприкосновен лидер. Георгиевски застана на страната на Доста, а бидејќи на елегантен начин се ослободија од нас, потоа завладеа структурата на Доста Димовска.

Диневски откри дека студентските протести со глад во 1997 година, всушност и не биле штрајк со глад во вистинска смисла, бидејќи учесниците на протестите јаделе.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Тогаш, според Диневски, Антонио Милошоски сакал да премине во Социјалистичката партија на Sинго, правдајќи го својот потег со незавидната економска состојба, но бил разубеден од Диневски и Соколов.

На прашањето на новинарот Васко Ефтов, од кога е Никола Груевски член на ВМРО-ДПМНЕ и дали се точни тезите дека тој се зачленува по 1998 година, Александар Диневски ги отфрли овие наводи.

-Не, Никола Груевски си беше член на ВМРО-ДПМНЕ. Груевски во партијата е донесен од Доста Димовска и тој во 1996 година беше советник во Општина Центар, од ВМРО-ДПМНЕ, рече Александар Диневски.

Забуната со Груевски и со некои други функционери кои во 1998 година станаа министри е што тие формално влегоа како предлог на Демократската Алтернатива на Васил Тупурковски, што не значи дека биле нејзини членови. Груевски беше член на ВМРО-ДПМНЕ, рече Александар Диневски.

Што се однесува до Груевски, Александар Диневски денес објави статус со кој збуни многумина, став кој на „прва“ изгледа неверојатен!

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

„За два месеци најмногу Груевски легално и слободно ќе се врати во Македонија“, напиша Диневски, а потоа, во коментари многумина со неверување му објаснуваа дека тој има осудителни казни, поради кои би морал веднаш да оди во Идризово.

Но, прокоментира и адвокатот Драган Пешевски, кој забележа дека ставот на Диневски најверојатно се должи на процесот кој се води во Стразбур, по повод амнестијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов, која подоцна беше повлечена.

Но иницијаторите за поведување случај во Страбур за оваа амнестија, сметаа дека еднаш дадена амнестија, неможе да се повлече.

Алексндар Диневски му потврди на адвокатот Драган Пешевски, дека мисли на амнестијата и рече дека ова е негова прогноза, која тој смета дека ќе се оствари!

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 hours ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости24 hours ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 day ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести1 day ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести1 day ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести1 day ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести1 day ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести1 day ago

Здружение на оштетени штедачи: Колкава е душевната болка на Алберт Муслиу за невратен долг кон Еуростандард банка?

Вести1 day ago

Изминатото деноноќие АД ЕСМ произведе 12.586 MWh електрична енергија

Лајфстајл1 day ago

Соња Тарчуловска одново е на сцената, овој пат со песна од ќерка и Мелани: Замина „Во бело“, се враќа- „Со црвено“ (ВИДЕО)

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести6 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл3 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести6 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести5 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 day ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ5 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...