Connect with us

Вести

Димовски: Власта ги изигра работниците, иако велат дека инфлацијата е 16.8%, јас гарантирам дека таа е повеќе од 22%

Published

on

Како Сојуз на синдикати на Македонија првин нема да дозволиме одредени политички партии да манипулираат со работниците и воопшто со народот. Тоа го велам и за јавниот и за приватниот сектор. Ние сме првиот синдикат кој што ја тужи Владата за непочитување на Закон кој што самата си го донела. Истото тоа ќе го направиме и пред Европскиот Совет, каде што јасно ќе кажеме дека сме одлучни да идеме до крај, истакна Дарко Димовски, претседател на ССМ во емисија „Што не е јасно“ на Алфа телевизија. Димовски додаде дека не оди работата вака како што тргнала бидејќи Владата ги избегнува синдикатите, ги манипулира со одредени мерки демек за заштита на работници од отпуштање, со субвенционирање. Но од тие владини мерки граѓаните ништо не чувствуваат, освен кога ќе излезат до продавница и кога ќе видат дека цените се до плафон, а платите се обезвреднети согласно двоцифрената инфлација. „Од Владата велат дека инфлацијата е 16.8%, а јас гарантирам според пресметките на ССМ дека таа е повеќе од 22%“, нагласи Димовски. Тој посочи дека министерот Бесими, или пак министерката на МТСП не треба да кажат дека ќе има покачување, тоа јасно си го кажува Законот за минимална плата, каде што јасно вели дека со порастот на минималната плата која се усогласува секој март има рок социјалниот партнер дали е од приватниот, или јавниот сектор да ги усогласат платите на останатите работници со тој пораст. „Ние имавме пораст од 18.4%, еве дојде војната во Украина, уште е неизвесна и така натаму, чувствуваме што ни се случува по тој основ, веќе влегуваме и во длабока рецесија, и затоа ние велиме дај една солидарна основа од чистачката до претседателот на државата да дадеме во износ од 2.800 денари ама уште од први мај покачување, пред да поминат тие шест месеци. Тоа го баравме за да можеме ние работниците и севкупниот народ, и пензионерите да избалансираме нешто пред да доде кризата, подготвени да бидеме и да го амортизираме тој удар што сега ни се случува. Сега викаат енергетска криза, не знаеме што ќе биде до октомври. Па ние работниците знаеме што ќе биде, нема да можеме да си ги платиме сметките. Лебот ни беше 30 денари, сега просечна цена е 70-тина денари. Зејтинот ни беше денари, сега е 130-тина денари и тоа најевтиниот, и тоа го кратат нема веќе од еден литар туку по 900 милилитри, 750 милилитри“, појасни тој. Димовски рече дека ги изигра работниците, се што вети на први мај ништо не се исполни. „Дојде 01.07.2022 од власта се изгубија, никој не може да најдеме“, укажа Димовски.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 hours ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости23 hours ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 day ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести1 day ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести1 day ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести1 day ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести1 day ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести1 day ago

Здружение на оштетени штедачи: Колкава е душевната болка на Алберт Муслиу за невратен долг кон Еуростандард банка?

Вести1 day ago

Изминатото деноноќие АД ЕСМ произведе 12.586 MWh електрична енергија

Лајфстајл1 day ago

Соња Тарчуловска одново е на сцената, овој пат со песна од ќерка и Мелани: Замина „Во бело“, се враќа- „Со црвено“ (ВИДЕО)

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести6 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл3 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести6 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести5 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 day ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ5 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...