Connect with us

Вести

Димитриеска Кочоска: Планот на Мицкоски на државата дава стабилност и обезбедување на енергенси за решавање на енергетската криза

Published

on

Тоа не е план кој што го зборуваат од Владата, тоа е можност кој што го има РЕК Битола кога би била идеална, они велат со три блока ќе работат. Трите блока, тоа е капацитетот кој што го има РЕК Битола во нормални услови, но тие не можат да работат со три блока затоа што еден блок им работи, а тоа е блок 2. И тој блок не може да постигне моќност поголема од 180 мегавати. Или ТЕЦ Осломеј, зборуваме за 160 мегавати, а работи со 70. Зборуваме за хидрата кои што не знам во каков план ги имаат ставено од страна на Владата, кои што требаше денес да имаат некаде 70% од акумулации, тие имаа 29%. Тој план не е реален, со какви бројки они располагаат. Значи денеска ние не зборувавме за нивниот план, денес се презентираше планот на претседателот Мицкоски, истакна потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Димитриеска Кочоска во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа телевизија. Димитриеска Кочоска додаде предлогот на претседателот Мицкоски е многу важен и би требало што е можно побрзо да се усвои. Затоа што планот на ВМРО-ДПМНЕ претставува помош. „Со што ќе работат трите блока на РЕК Битола, тоа е првото прашање. А, второто прашање е што се случи со трансформаторот, нели имаше хаварија. Речиси година дена ние немаме се уште ставен во функција. Кај Владата само преовладува „ќе“, се е тоа идно време. Но, кога во јануари, во февруари, кога ќе стигнат? Кога ќе поминат пола од грејна сезона? Во енергетиката нема време за чекање. Туку треба сега и веднаш“, појасни потпретседателката. Потпретседателката посочи дека едниот предлог на ВМРО-ДПМНЕ е да се обезбеди гас, за кој што контакти претседателот Мицкоски е подготвен да ги даде. И со тој поевтин гас кој што е поевтин од берза ќе се обезбеди производство на ТЕ-ТО од каде што топлина ќе добива градот Скопје. Со тоа нема да биде доведено во прашање греењето во Скопје. А, струјата ќе го надополнува оној дел кој што АД ЕСМ не е во состојба да го произведе. Во исто време ТЕЦ Неготино ќе добие мазут по поволни цени. „Ние зборуваме за цени кои што ќе бидат под 200 евра за еден мегават час електрична енергија. А, тоа значи во овој момент вие имате над 400, јас верувам дека зимава ќе отиде и над 700 – 800 евра за мегават час. Можеби во пиковите, можеби и повеќе ќе порасне цената за мегават час. Така да ние зборуваме за производство на струја која што ќе чини 200 евра помалку, од 200 евра. Кај ТЕ-ТО нешто повеќе, но фактот дека ќе се користи топлината ја намалува за 7% цената на чинење, така и тука имаме некаде под 200 евра за еден мегават час“, појасни Димитриеска Кочоска. Таа истакна дека со планот Македонија ќе има домашно производство на електрична енергија, а тоа од аспект на БДП е многу важно. Одливот на девизните резерви не е ист како кога би се увезувала како краен производ. „И има огромен бенефит државата затоа што на некој начин е стабилна“, рече потпретседателката. Димитриеска Кочоска истакна со планот на ВМРО-ДПМНЕ се дава решение и за бизнисот. Со планот ќе се обезбеди далеку по пониска цена електрична енергија за стопанството.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
ЛЕГЕНДИ1 day ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Вести1 day ago

(Видео) Јане Ченто: Почнуваме 6-та година во потрага по правдата! Северна МОРА да умре за да живее Македонија

Вести1 day ago

Ковачевски не знае дека има воз за Прилеп, се стига за 14-18 саати, ако му е гужва во Скопје

Вести1 day ago

ЈСП продава билети во автобус без да издава фискални сметки

Вести1 day ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Вести1 day ago

ФАКТОР: Во буџетот префрлени 6,14 милиони евра од Сашо Мијалков, но јавноста не дозна како бившиот директор на УБК ги спечалил

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Денеска е Св. маченици Гуриј, Самон и Авив (Божикен пост)

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Леонард Готхилф Мазинг пред 132 години во Естонија ја одбранил првата докторска дисертација за македонскиот јазик 

Вести2 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Историја

ЛЕГЕНДИ1 day ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 week ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ4 weeks ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАД 80% ОД АВТОРИТЕ НА Т.Н. „СТАРОГРЧКА МИТОЛОГИЈА“ НЕ БИЛЕ ХЕЛЕНИ!

Деновиве на Youtube се поставени четвртата и петтата епизода од  документарната серија во пет епизоди под наслов „ПОТОМЦИТЕ НА АЛЕКСАНДАР...