Де Лаурентус му пушти „стрела“ на Сари: Не сум сигурен дека е среќен како во Наполи

Маурицио Сари уште во првата сезона од доаѓањето во Јувентус или камбекот во Италија, освои Скудето со Јувентус, нешто што не му успеа со Наполи претходно.

Првиот човек на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, верува дека Сари и не е баш среќен во Јувентус како што во минатото бил во Неапол.

„Јас многу го сакав Маурицио Сари. Со него нашиот тим играше атрактивен фудбал во рамки на Европа, верував во него дека може да дојде до титула. Но тој направи неколку грешки во кариерата, и тоа се пред се негови одлуки. Сега не сум сигурен дека е среќен во Јувентус, иако освои титула“, порача Лаурентис.

Од друга страна, фудбалот на Сари кој го диктира во Јуве, не е прифатлив за повеќето фанови на тимот од Торино, и иако освоија титула, многу од фановите презпонаа некој проблем во повеќето натпревари на Јувентус околу стратегијата на Сари.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *