За подготовка на овој вкусен рецепт, потребни ви се само пет состојки.

Состојки:

 • 250 гр. путер
 • 60 гр. шеќер во прав
 • Лажичка екстакт од ванила
 • 210 гр. брашно
 • 100 гр. сецкани ореви

Начин на подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 130 степени, а тавчето обложете го со хартија за печење.
 • Со миксер изматете го шеќерот додека смесата се соедини.
 • Потоа додајте ванила, па постепено додавајте брашно и матете. Во смесата додајте ги сецканите ореви, па измешајте. Рацете набрашнете ги со брашно, па вадете по една лажица од смесата и со рацете обликувајте колачиња.
 • Набрашнете ги рацете пред обликување на секое колаче за да не ви се залепи смесата.
 • Наредете ги колачињата во тавче и печете околу 40 минути.
 • Кога ќе се изладат, наросете ги со шеќер во прав и послужете.

извор: кајгана