Connect with us

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

Ден на охридскиот архиепископ св. Варлаам и на прeп. Никитa eп. Хaлкидонски

Published

on

Меѓу помалку познатите, иако не и помалку заслужни борци за верата Христова на нашиве простори е и светиот свештеномаченик Варлаам, охридскиот архиепископ од крајот на 16 век, многу заслужен за продолжувањето на делото на светите Климент и Наум Охридски Чудотворци. Се афирмирал најпрвин со пастирскиот однос кон црквата и верниците, а потоа и со чудата што ги направиле неговите мошти.

Неговиот спомен во Македонија се негувал долго по неговото упокојување, за што ни сведочи и еден запис од Охрид од 1869 година запишан од Хр. К. Узунов, а што го објави Јордан Иванов, и во кој се вели дека тогаш, значи по точно 271 година, охриѓани уште си споменувале за него.

Се знае дека тој со неговата придружба и мало обезбедување на 28 мај 1598 година, кога патувал за Велес во близина на градот бил погубен од Турците. Главата му била отсечена со меч, а телото му било фрлено во реката Вардар. Долго време никој не смеел да го извади мртвото тело од реката.

Потоа се нашол некој рибар, благочестив маж, кој го познал телото на архиепископот по раните на него и со двајца други христијани го погребале во кругот на селската црква во близина на Велес. По една година жителите на градот Охрид го измолиле кадијата да им дозволи телото на архиепископот да го пренесат во Охрид.

Кога го откопале телото со многу рани од ножеви се случило чудо, сите рани зараснале, останале само некои ситни белези. Од телото се ширел пријатен мирис, а многу болни од различни болести биле исцелени.

Во Охрид моштите на архиепископот биле погребани во дворот на црквата на Охридската архиепископија каде што потоа многу болни, исто така биле исцелени.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Во еден запис за убиството на светиот свештеномаченик Варлаам пишува: „Во годината 1598, месец мај, 28 ден, на Охридскиот архиепископ кир Варлаам, главата му ја отсекоа Турци во градот Велес, и голема тага создадоа, а нему вечна памет.“

Истиот ден црквата го празнува и споменот на Св. Никита Халкидонски. Уштe млaд стaнaл монaх. Со својот христијaнски нaчин нa живeeњe бил зaбeлeжaн од црковнитe стaрeшини и постaвeн зa aрхиeрeј во Хaлкидон. Тукa сe истaкнaл со блaг однос кон сиромaситe, вдовицитe и другитe страдaлници.
Когa злоглaсниот цaр Лaв Eрмeнeц зaпочнaл борбa против иконитe, и Никитa зaпочнaл мисијa во нивнa одбрaнa. И нa цaрот и нa остaнaтитe им го објaснувaл знaчeњeто нa свeтитe икони. Зaрaди тоa бил мaчeн и протeрaн и животот го зaвршил во прогонство.

Житие: Светата маченичка Еликонида

Родена во Солун. Воспитана во христијанското благочестие. Во времето на Гордијан и Филип премина во Коринт, каде што велегласно ги разобличи оние што им принесуваа жртви на идолите. Кога началникот Периниј ја советуваше да му принесе жртва на идолот Ескулап, Христовата маченичка му рече:

„Слушај, јас сум слугинка на Христос, а кој е Ескулап не знам. Прави што сакаш.“

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

За ова беше изведена на суд и мачена со страшни маки. Беше фрлена во оган, но од телото и се излеа толку крв што огнот се угаси, а таа остана жива.

Ја фрлија пред лавови, но тие не ја ни допреа, туку се умилкуваа околу неа. Ја пуштија во храм божем да им принесе жртва на идолите, но таа ги искрши сите идоли и со тоа уште повеќе го озлоби мачителот против неа. Кога лежеше во рани во затвор, и се јави Господ со архангелите Михаил и Гавриил, и и ги исцели раните, ја утеши и ја укрепи.

Потоа беше изведена на губилиште за да биде убиена со меч. Пред да ја убијат ги крена рацете нагоре и Му се молеше на Бога да ја приброи кон овците Негови во небесното трло. Кога ја заврши молитвата, се чу глас од небото: „Пријди, ќерко, за тебе има приготвено и венец и престол!“ Најпосле ја убија со меч и прими венец на слава од Господа, на Кого Му се жртвуваше од љубов, чиста и непорочна како јагне.

Тропар
Светлината Христова те просветли тебе, Еликондо света маченичке, и ја растера лагата на мракот, лукавоста човечка беше посрамена, идолите ја спознаа силата на верата, а мачеништвото те однесе до небесната свита. Спомни си за нас, света девственичке, придружничке на Христовите угодници, да се спасат нашите души.

Житие: Свети Игнатиј, епископ Ростовски

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Како архиереј дваесет и шест години управуваше со стадото Христово. Кога умре и му го положија телото в црква, некои го видоа како стана од ковчегот и се крена во воздухот над црквата, ги благослови луѓето и градот, па пак се врати во својот мртовечки ковчег. И многу други чуда се пројавија на неговиот гроб. Се престави кај Господ на 28 мај 1288 година.

Тропар
Бог само, Кој срцата ги испитува, ги знаеше трудовите твои за верата принесени, и маките породилни, о Игнатие свети, за паствата свештеничка истрпени. Моли се за нас, пастиру Господов, за чии молитви народот Божји пред Христа се надева.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Вести4 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized4 weeks ago

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 days ago

ГРУЕВСКИ: Заземањето на Ќустендил во 1922 година од ВМРО, во акцијата предводена од Тодор Александров и Панчо Михајлов – Чавдар

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 weeks ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести2 weeks ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Занимливости4 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести3 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл4 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Вести2 weeks ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Вести1 week ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЛЕГЕНДИ2 days ago

Спиро Костов (1848 –1931)

Спиро Костов ( 1848 – 19. Ⅷ 1931) е македонски револуционер, учесник во македонското револѕцинерно движење. Бил учесник во: Српско-турската...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 days ago

ГРУЕВСКИ: Заземањето на Ќустендил во 1922 година од ВМРО, во акцијата предводена од Тодор Александров и Панчо Михајлов – Чавдар

Во историјата на македонската револуционерна борба за слобода периодот од 4 и 5 декември 1922 година е значаен по привременото...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА6 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ1 week ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...