Connect with us

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА

Денес се навршуваат 2345 години од смртта Александар III Велики

Published

on

Денес се навршуваат 2345 години од смртта на најголемиот светски војсководец и Крал на Македонија и Македонците, фараон на Египет и Цар на Азија и Персија:

АЛЕКСАНДАР ТРЕТИ МАКЕДОНСКИ

1. Александар Велики основал над 70 градови, од кои 20 ги нарекол по себеси, а најпознат од нив е Александрија во Египет. Покрај тоа, недалеку од бојното поле околу реката Хидасп (сега позната како реката Јелам во Индија), Александар го основал градот Букефал, именуван во чест на неговиот сакан коњ, кој во оваа битка е смртно ранет.

2. Александар Македонски, Џингис Кан и Наполеон Бонапарта имаат едно нешто заедничко. Првото нешто што ни паѓа на ум е плановите за светската доминација, но всушност сите тие страдале од Алурофобија – страв од мачки.

3.Александар немa загубена битка, па дури и денес, воените академии ширум светот ја проучуваат неговата воена тактика. Тој беше брилијантен генерал. Од неговата прва победа, кога имал 18 години, до неговата смрт на 32 години, Александар Македонски нема загубена битка.

4. Малкумина слушнале за Македоно-будизмот. Терминот е поврзан со културниот синкретизам помеѓу македонистичката култура и будизмот што се развива меѓу четвртиот и петтиот век, на териториите на модерниот Авганистан, Индија и Пакистан. Оваа необична култура е формирана од долгиот синџир на настани што започнале со македонските рации во Индија за време на Александар Велики. Подоцна, развојот се одржал за време на создавањето на индо-македонското царство и процутот на Кушанската империја.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

5. Легендата за Гордиевиот јазол е една од најпознатите легенди за Александар Велики. Митовите кажуваат дека фригискиот крал Горди направи сложен јазол и рекол дека оној кој ќе го одврзе, дека ќе стане следниот крал на Фригија. Во 333 година, кога Александар ја освоил Фригија, тој не размислувал долго и со својот меч го пресекол познатиот јазол.

6. Александар Македонски одржал натпревар во тоа кој ќе испие најмногу алкохол кај неговите војници. Иако војниците биле воодушевени од натпреварот, истиот за жал завршил со смрт од труење со алкохол на дури 42-ца од неговата македонска фаланга.

7. Денешна Република Македонија е модерна држава, која се наоѓа во центарот на Балканскиот полуостров во Југоисточна Европа и е директен и единствен наследник на античкото македонско кралство. А, Првата македонска држава е основана во осмиот век пред новото време.

8. Александар Македонски бил познат по неговата толерантност. По неговата победа над Персијците, Александар почнал да се облекува како персиски крал и земал две Персијки за своја жена. Причината за ова е едноставна – тој верувал дека освоените народи ќе се чувствуваат поудобно кога нивниот нов владетел ќе се придржува до нивниот обичај.

9. Неговата смрт до денес е мистерија. Постојат бројни теории, но вистинската причина за смртта на Александар Македонски е една од мистериите на античкиот свет. Модерните медицински експерти велат дека причината може да биде маларија, инфекција на белите дробови, откажување на црниот дроб или тифус. Но, никој не може да ја докаже својата теза.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

10. Омилени херои на Александар биле митолошките ликови Ахил и Херакле. Омилените книги на Александар Македонски биле Хомеровите “Илијада” и “Одисеја”. Од дете, Александар бил инспириран од ликовите на Хомер. Приказната тврди дека дури и спиел со “Илијада” под перницата. Имагинацијата за иден голем државник ја добил од солунскиот воин Ахил, кој учествувал во Тројанската војна. Херакле (Херкулес), пак, имал најголемо влијание врз Александар, кој толку многу се восхитувал на најпознатата фигура од митологијата, што и сам се нарекувал син на Зевс (како и Херакле) и секогаш се фалел дека е потомок на Херкулес.

СЛАВА МУ НА НАЈГОЛЕМИОТ МАКЕДОНСКИ СИН!

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement
Вести4 hours ago

Фракција во ДУИ против Артан Груби: Муса Џафери, Изет Меџити, Невзат Бејта со отворено писмо

Вести4 hours ago

ВО ЕК НА АФРИКАНСКА ЧУМА: Несакал да ги еутанизира свињите, па ги пуштил на отворено и ги продавал, доби кривична

Вести4 hours ago

ВО КОСОВО: Се запалил автомобилот во кој се превезувал началникот на ГШ на АРМ, Ѓурчиновски

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 hours ago

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. свештеномаченик Автоном

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 hours ago

ДЕНЕСКА Е СВ. АВТОНОМ: Незнабошците јурнаа во црквата и го убија свештеномаченикот во олтарот за време на богослужбата

Вести12 hours ago

Кратовец се обидел да повреди полицаец, тој испукал предупредувачки куршуми

Вести12 hours ago

Платил 4.560 евра за пелети на фирма од Романија, останал без нив и без парите

Вести12 hours ago

Малолетник нападнат од осум лица во Центар

Вести18 hours ago

Бесими: Новиот закон за буџети – реформа за поголема отчетност, дигитализација и подобро долгорочно планирање

Вести20 hours ago

Битиќи: Следната недела ќе знаеме од каде ќе се набавува електрична енергија

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 weeks ago

ИСТОРИСКИ ДОКУМЕНТИ: Германскиот професор Лоренц Шијал во својата книга нотира Македонци во Отоманското царство во 15 век

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 weeks ago

Димитар Џундев, генетичар: Можете да ја смените историјата, но не и гените!

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 weeks ago

БУГАРСКИ ДОКУМЕНТИ: Во режим имало тоа што денес со ЕУ-демократија нема – во диплома од Бугарија е запишано народност Македонка

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Mакедонците беа робје, но веќе не се

Занимливости3 weeks ago

Скандал : Се појави снимка од тепачка на свадба во која и младоженецот учествувал

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 weeks ago

ИСТОРИСКИ ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Македонците наведени како засебен народ во опусот SUMMA CONCILIORUM издаден во 1778 г.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 weeks ago

БЕРАР: Бугарите немаат никаква врска со Илинденското востание

Вести2 weeks ago

11-годишно момче од Скопје почина на КАРИЛ, не го преживеа ударот од пречка од гол на екскурзија

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 weeks ago

ОТЕЦ ПЕТРЕСКИ: Денешниот пост е на масло, обичајот да не се јаде црвена храна нема верска основа!

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 weeks ago

ГРУЕВСКИ НА ГОДИШНИНА ОД СМРТТА НА ЌОСЕТО: Без него ни ВМРО, ни Гоце и Даме ќе беа тоа што биле!

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Oд предавство во Могила загинаа војводите Цветков и Дедо Андреја со 14 комити во бој со 300 души аскер

Вести4 months ago

КОВАЧКИ: Ковачевски и СДСМ да кажат дали знаеле и дали учествувале на средбите на Талат Џафери со лица кои се ризик за безбедноста

Вести5 months ago

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи отворање на Уставот

ХРОНОЛОГИЈА5 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 04

НА ДЕНЕШЕН ДЕН5 months ago

Денеска е Велигден

НА ДЕНЕШЕН ДЕН5 months ago

Свети Георгиј Исповедник

ХРОНОЛОГИЈА5 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 03

НА ДЕНЕШЕН ДЕН5 months ago

ВОЗБУДЛИВА ПРИКАЗНА ЗА МОШТИТЕ: Ова е вториот гроб на светиот Лазар во Ларнака на Кипар

Лајфстајл6 months ago

Концертен рекорд на Ацо Пејовиќ во СКОПЈЕ: Над 12.000 луѓе наизуст пееле, публиката „во транс“ на песните од Тома!

Вести6 months ago

ЗГРОЗЕН СУМ ОД ОВАА ДРЖАВА И СУДСТВО – се огласи таткото на загинатата Викторија, мајката се гушеше во солзи!

Историја

ЛЕГЕНДИ2 weeks ago

Антон Лазов Јанев (1855 –1953)

Антон Лазов Јанев (25. XII. 1855 – 10. IX. 1953) е македонски револуционер, деец на ТМОРО/ВМОРО. Познат како Андон Ќосето...

ЛЕГЕНДИ2 weeks ago

Димитар Арнаудов (1874 – 1938)

Димитар Арнаудов (1874 – 1938) е македонски револуционер и политичар, член на Македонската револуционерна организација и ВМРО (обединета), познат под...

ЛЕГЕНДИ2 weeks ago

ЛАЗО ФИЛИПОВ – ЛАВСКИ

Македонецот кој на 8 септември 1941, прв убива бугарски фашист во Вардарскиот дел на Македонија Голем е бројот на Македонци...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 weeks ago

Димитар Џундев, генетичар: Можете да ја смените историјата, но не и гените!

Со генотипизирање кое наскоро ќе го објавиме успеавме да докажеме дали нашите предци биле Словени или антички Македонци.   Можете...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Mакедонците беа робје, но веќе не се

Појавата на Внатрешната организација од Македонија и нејзината се поинтензивна антиегзархиска политика, како и зајакнувањето на српската и грчката пропаганда,...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

Присилното преименување на населените места, топонимите и микротопонимите во окупираната Егејска Македонија

Поради тоа од 1918 година заклучно со 1925 година во Егејска Македонија беа преименувани 76 населени места и тоа според...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Антон Попов

Антон Попов (с. Игуменец, Петричко, Пиринска Македонија, 23. VII 1915 – Софија, 20. X 1942) – македонски поет, раскажувач, новинар,...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Никола Јонков Вапцаров

Никола Јонков Вапцаров (Банско, Пиринскиот дел на Македонија, 24. XI 1909 – Софија, 23. VII 1942) – е македонски поет...

ХРОНОЛОГИЈА2 months ago

ЧЕРЧИЛ ЗА НАШАТА ДРЖАВА: ЦЕЛАТА ИСТОРИЈА НА ЕВРОПА Е ПОВРЗАНА СО МАКЕДОНИЈА, ЗАТОА СИТЕ ЈА НЕГИРААТ

Винстон Черчил е еден од поважните политичари на 20 век. Најпознат е по неговата улога во Втората светска војна како премиер...

ЛЕГЕНДИ3 months ago

Петар Самарџиев  (1877 – 1906 )

Петар Самарджиев (1877 – 21.VI 1906 ) е македонски револуционер, Тиквешки војвода на Македонската револуционерна организација. Бил член на тајниот...