Connect with us

Вести

Дали продолженото ограничување на маржата на основните прехранбени продукти ќе ги испразни рафтовите?

Published

on

Цените на основните прехранбени производи ќе останат исти до крајот на годината. Владата одлучи маржата за тровците да остане замрзмната и наредните 3 месеци, за да се стабилизираат цените. За белиот леб, шеќерот и сончогледовото масло маржата е ограничена на 5% и за трговците на големо и за тие на мало, за брашнито, макароните, оризот, трајното млекот и јајцата до 10 отсто.

На овој начин, според владиното соопшение, евентуалниот пораст ќе биде предизвикан единствено од растот на увозните и берзански цени, како и растот на производствените трошоци.

Одлуката е добра, може благо да го ублажи шокот од секојдневниот пораст на цените, велат од Сојузот на Стопанските Комори. Не очекуваат де се потври априлското сценарио, кога трговците повлекоa дел од проззводите и полиците останаа празни

– Секогаш замрзнувањето на маржата, само како маржа не може да предизвика недостиг на производите. Така да очекуваме само замрзнувањето на маржата, а не и на цените би требало да биде во ред и генерално да може да ја одржи целата работа да функционира, односно производи да има доволно во маркетите и на рафтовите, изјави Трајан Анѓелоски, престедател ан Сојуз на Стопански Комори

Најмногу недостиг се јави кај маслото за јадење. Сега производителите велат – има доволно и ќе се продава по иста цена.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

– Обезбедени се доволни количини масло за јадење до крајот на годината. Моментално цената на берзите е стабилна, така што не се очекува пораст на цената наредните 3 месеци. Произведените количини се неменети за македонскиот пазар, за македонските граѓани, така што извоз на масло за јадење во соседните земји немаме, изјави Сашо Наумовски, генерален директор на Витаминка.

Доколку се случи недостиг на одредени производи, од Комората велат дека ќе си помагаме со соседните земји.

– Оној систем што го иаммве претходно земјите да ги затвораат своите граници ќе стане минато. Сите политичари сватија дека мора да си помагаме и да соработуваме, додава Анѓеловски.

Од Државниот пазарен инспекторат најавуваат засилени контроли периодот кој следи и во трговијата на мало и во трговијата на големо. Не очекуваат дел од маркетите да останат со празни рафтови, чекајќи одзмрзување на маржата за да заработат повеќе.

Во меѓувреме, според последните податоци кои ги објави Сојузот на Синдикати, лебот кај нас поскапел најмогу од сите земји членки на Унијата. За една година се продава за 100% поскапо, или ако лани се продавал за 25 денари, сега чини околу 50 денари. Ова зголемување на цената е 5 пати повеќе од просекот на зголемување на цената во земјите членки на Унијата.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Фото за вовед: YouTube видео: Категорија: БизнисНовинар: Наташа Мерсовска

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
Вести20 hours ago

БАРАЊЕ ДО ВРХОВНИОТ СУД: Слобода за патриотите кои се осудени на долгогодишни казни затвор за случајот „27 април“

Вести20 hours ago

Не заспивајте, да не треба да кршиме стакла: Патници се возеле преплашени во автобус од Скопје до Софија што чадел и лазел

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Воведение на Пресвета Богородица

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости3 days ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести3 days ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести3 days ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести3 days ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести3 days ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized4 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести1 week ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести3 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Лајфстајл4 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Вести1 week ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести7 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ7 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...