Connect with us

Вести

Грчева: Избори час поскоро,оваа власт води малициозни преговори за нашиот идентитет

Published

on

Јас ќе почнам со една реченица на претседателот на Бугарија Румен Радев кој што рече нема да дозволиме македонизмот да се легитимира во Европа, тој негов став е преточен низ овие документи таканаречени француски предлг всушност француско-бугарски предлог, но и македонски би рекла бидејќи цело време пазете наша делегација преговараше за овој предлог во Софија. Тајно. Не да ќе го загрози нашиот идентитет, туку ќе го поништи, изјави Солза Грчева претседателка на Глас за Македонија. Дополнително таа посочи дека однесувањето на власта не ги брани интересите на граѓаните и ја задушува дебатата со тоа што сеуште го нема доставено предлогот до пратениците. – Пратениците треба да разговараат и дебатираат, а незнам за што ќе дебатираат кога е прекршен деловникот и ним не им се испратени дури ни овие основни документи, кажа таа. Грчева ги повика граѓаните да се прилучат на протестите и посочи дека на овие протести не протестира само опозицијата туку и голем дел неопределени граѓани, таа дополнително најави дека протести ќе продолжат. – Ова што сега ни се случува ниту е прашање на Алијанса, нити на ВМРО, нити на СДСМ, туку на сите македонци во Македонија и би ги замолила и би упатила апел до СДСМ, бидејќи тие ќе гласаат и албанците ќе гласаат, да се воздржат од гласање, да не одат против своите татковци и дедовци, да не прифаќаат фашизоидни идеи и да еднаш застанат на правата страна на историјата, бидејќи веќе 5 ипол години се на другата страна онаму каде што не треба. Доста не раздаваа, доста не продаваа, утре ќе имаат консеквенци и тоа одговорно ви го кажувам. Тоа не е ни ќе ги задржиме фотељите, па ќе си отидеме еден ден, ќе си отидат но каде ќе се види. По одговорот на Ангелов дека избори треба да има во редовен рок, Грчева му реплицираше: – Јас мислам дека уште пет дена да останат истиве овие луѓе, ќе направат уште пет бељи. Замислете вие имате Собрание во кое што пратениците не ги добиваат документите по кои што треба да дебатираат, па тоа не се случило никогаш, никогаш се нема случено протоколот да го немаме сеуште. Ова е нетранспарентна власт, ова е власт која преговара преку грбот на народот, а за негови интереси, за негова суштинско опстанување овдека. Мислма дека се погубни, час поскоро тие избори требаше да се случат уште вчера. Мислма дека секој, секој, да викнам пет комшии од маало кај мене подобро ќе преговараат во Софија одошто Бујар Османи и компанијата, тие не само што незнаат, туку мислам дека имаат и доза на малициозност кога преговараат за нашите идентитески прашања, порача Грчева

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
НА ДЕНЕШЕН ДЕН58 mins ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости21 hours ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА23 hours ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести23 hours ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести23 hours ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести1 day ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести1 day ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести1 day ago

Здружение на оштетени штедачи: Колкава е душевната болка на Алберт Муслиу за невратен долг кон Еуростандард банка?

Вести1 day ago

Изминатото деноноќие АД ЕСМ произведе 12.586 MWh електрична енергија

Лајфстајл1 day ago

Соња Тарчуловска одново е на сцената, овој пат со песна од ќерка и Мелани: Замина „Во бело“, се враќа- „Со црвено“ (ВИДЕО)

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести6 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл3 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести6 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести5 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА23 hours ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ5 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...