Кошаркарите на Денвер Нагетс ја совладаа екипата на Феникс Санс и тоа после едно продолжение, со резултат 108:107, во натпревар многу понеизвесен од очекувањата.

Најзаслужен за победата на Денвер беше српскиот кошаркар Никола Јокиќ, тој во текот на целиот меч најконстантниот и најкорисен играч во тимот на Мелоун.

Го оствари 29 „трипл-дабл“ во кариерата и на тој начин успеа да го престигне легендарниот Мајкл Џордан кој пак успеа 28 пати да запише „трипл-дабл“ во својата кариера плус два во плејоф и еден на „Ол стар меч) на вечната листа.

Јокиќ забележа 23 поени, 14 скокови и 12 асистенции, додека важен учинок имаше и Џамал Мареј кој додаде 27 поени.

Далас беше подобар од Њу Орлеанс со 123:116, а Лука Дончиќ се погрижи за уште еден „трипл-дабл“ на вечерта: 25 поени и по 10 скокови и асистенции.

НБА, резултати:

Бостон Селтикс-Торонто Репторс 112:106
Шарлот Хорнетс-Минесота Тимбервулвс 99:121
Бруклин Нетс-Њујорк Никс 113:109
Мемфис Гризлис-Чикаго Булс 102:110
Њу Орлеанс Пеликанс-Далас Маверикс 116:123
Оклахома Сити Тандер-Вашингтон Визардс 85:97
Денвер Нагетс-Феникс Санс 108:107, 95:95 (по 1. продолжение)
Сакраменто Кингс-Портланд Трејл Блејзерс 112:122
Лос Анџелес Лејкерс-Јута Џез 95:86