Connect with us

Лајфстајл

Голем проблем за организаторите: Дали луѓето воопшто ќе ги гледаат „Оскарите“

Published

on

Најголемиот холивудски спектакл е доцна вечерва. Со нетрпение се очекува прогласувањето на најдобриот филм на годината – дали тоа ќе биде „КОДА“, Моќта на кучето“ или „Белфаст“? И дали публиката воопшто ќе го гледа директниот пренос од наградната церемонија.

Меланхоличниот вестерн „Моќта на кучето“ (The Power of the Dog) првично се чинеше главен фаворот за „Оскар“ за најдобар филм, што ќе биде прва ваква награда за „Нетфликс“, но трката стана крајно неизвесна во последниве неколку недели. „КОДА“, инспиративна драма за ексцентрично глуво семејство, одеднаш стана популарна, а извори во Холивуд велат дека дури и филмот „Белфаст“, инспириран од детството на неговиот режисер Кенет Брана, може да победи.

„Тоа е трка на два или три фаворити“, рече уредникот на филмското списание „Вараети“, Клејтон Дејвис, кој верува дека „КОДА“ е во голем налет.

„Изминатите две години беа многу тешки за луѓето. А ‘КОДА’ е позитивна приказна“, вели Дејвис, додавајќи дека филмот буди пријатни чувства и дека гласачите сега се во такво расположение.

Скот Фајнберг, колумнист за „Холивуд репортер“, се согласува дека оваа година има многу тесна трка. „Иако многумина навиваат за ‘Моќта на кучето’ на режисерката Џејн Кемпион, тоа е филм кој не е за секого, што се смета за недостаток,“ вели Фајнберг.

Во година во која високобуџетните блокбастери конечно се вратија во киносалите, а ривалските стриминг-платформи ги наполнија своите библиотеки со филмови преполни со ѕвезди, некои од најголемите имиња се борат за награди во актерските категории.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Вил Смит е многу веројатен добитник на наградата за најдобар актер за улогата на таткото Венера и Серена Вилијамс во филмот „Крал Ричард“, коментираат шоу-биз медиуми

Овогодинешната церемонија повторно ќе се одржи на традиционалното место во Холивуд, театарот Долби, откако минатата година се одржа на железничката станица во Лос Анџелес во екот на пандемијата.

На враќање на високата гледаност се надева и телевизиската мрежа Еј-би-си. Десет милиони гледачи ја следеа церемонијата на доделување награди во 2021 година, што е за 56 отсто помалку од 2020 година, кога беше забележана и рекордно ниска гледаност.

Обидите за враќање на публиката вклучуваат нова награда – најпопуларен филм – што може да го избере јавноста со гласање преку интернет. Овој новитет беше воведен откако блокбастерите како „Човек-пајак: Далеку од дома“ и „Не е време за умирање“ добија само неколку номинации.

Бијонсе ќе настапи со својата номинирана песна од „Крал Ричард“, а Били Ајлиш ќе ја отпее својата песна од филмот за Џејмс Бонд „Не е време за умирање“, која исто така е номинирана за најдобра оригинална песна.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Враќањето на рејтингот не е лесна задача, рече Фајнберг. „Ако рејтингот остане ист или тоне уште повеќе, луѓето од Академијата имаат навистина голем проблем“, додаде тој.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Вести3 hours ago

Свечена конференција по повод 25 години ОК на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорче Петров

Занимливости3 hours ago

Секоја чест за нашата Ангела Влинтовска и нејзините колеги!

ЛЕГЕНДИ3 hours ago

Спиро Костов (1848 –1931)

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 hours ago

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. великомаченица Екатерина, позната и почитувана и во Македонија

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 hours ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Раѓање и смрт на двајца големи поети – во Пиринска Македонија е роден Вапцаров, во Скопје почина Конески

Вести4 hours ago

СЕПАК Е ТУКА: Ахмети со Агелер на малата слика само со знамињата на САД и Македонија, но на големата го има и од Албанија

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 hours ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е г. г. Доситеј, возобновител на Охридската архиепископија, поглавар кој стана симбол на МПЦ

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 hours ago

ГРУЕВСКИ: Заземањето на Ќустендил во 1922 година од ВМРО, во акцијата предводена од Тодор Александров и Панчо Михајлов – Чавдар

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Младата партизанка Невена Г. Дуња загина во борба со бугарскиот фашистички окупатор за слободна Македонија

Вести3 days ago

БАРАЊЕ ДО ВРХОВНИОТ СУД: Слобода за патриотите кои се осудени на долгогодишни казни затвор за случајот „27 април“

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized4 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 weeks ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести1 week ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести3 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл4 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Вести1 week ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести1 week ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЛЕГЕНДИ3 hours ago

Спиро Костов (1848 –1931)

Спиро Костов ( 1848 – 19. Ⅷ 1931) е македонски револуционер, учесник во македонското револѕцинерно движење. Бил учесник во: Српско-турската...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 hours ago

ГРУЕВСКИ: Заземањето на Ќустендил во 1922 година од ВМРО, во акцијата предводена од Тодор Александров и Панчо Михајлов – Чавдар

Во историјата на македонската револуционерна борба за слобода периодот од 4 и 5 декември 1922 година е значаен по привременото...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА5 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ1 week ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...