Во фудбал сме подобри од Летонија, но не и во тенис!

Македонската репрезентација после поразот на стартот од Естонија во Атина (Грција) каде што се одржуваат мечевите, овојпат загуби со ист резултат 0:3 и од селекцијата на Летонија.

На фудбалски план моментно сме подобри од Летонија, тоа го докажавме двапати во квалификациите за ЕП 2020, но во тенисот сме послаби од Летонците.

На првиот сингл дуел со 6:7 (7) и 6:7 (2) Димитар Грабул загуби од Роберт Стромбахс, потоа убедливо Горазд Србљак претрпе пораз од Мартинс Подзус со 1:6 и 2:6.

И во последната трета средба во двојки со 1:6 и 3:6 Лука Љубен Андонов и Берк Бугариќ беа преслушани од Артурс Лаздинс и Јанис Подзус.

Шансата за триумф ќе ја бараме в петок (13 септември) против Црна Гора која исто така го претрпе вториот пораз од Естонија со 3:0.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *