Во Германија се спроведува истрага за 30 000 осомничени за педофилија

Германското правосудство води истрага за 30.000 лица осомничени за педофилија во западниот дел на земјата, соопштија денеска локалните власти.

– Сакаме да ги извлечеме од анонимноста на Интернетот сторителите кои злоставуваат деца и оние кои ги поддржуваат, изјави министерот за правда за регионот Северна Рајна-Вестфалија, Питер Бисенбах.

Во аферата што избувна минатата есен во градот Бергиш Гладбах досега се осомничени околу 70 лица. Осомничените со години злоставувале и злоупотребувале деца, а снимките ги споделувале со групи на Интернет.

До сега се откриени повеќе групи со по повеќе илјади членови.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *