Connect with us

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Инфлацијата во Македонија пробива плафони со оваа фискална и монетарна власт!

Published

on

Денешниот објавен податок за годишната стапка на инфлација во октомври од 19,8% и просечната стапка на инфлација од 13,2% во периодот од јануари до октомври 2022 година во однос на истиот период од претходната година, покажа дека инфлацијата е вон контрола. Проекцијата на Народната банка од април оваа година (со започната војна во Украина) за просечната стапка на инфлација за цела 2022 година беше 8,8%, а на Министерството за финансии во јули оваа година со ребалансот на буџетот беше 7,2%. Просечната инфлација до октомври е повисока за 50% во однос на проекцијата на НБРМ и за 83% од проекцијата на Министерство за финансии. Ова покажува дека инфлацијата излезе од контрола и за оние кои имаат најголема одговорност да ја зауздаат! Факторот на војната во Украина беше земен во проекциите, но и не и нивната неспособност да се организираат и реагираат. Експанзивниот буџет, без никаква консолидација на расходната страна во делот на трошења за стоки и услуги, како и ненавремената реакција на централната банка ја донесоа оваа инфлација. Тврдењата дека инфлацијата во голем дел е увезена не се точни, од причина што во октомври годишната стапка на инфлација во еврозоната (нашиот најзначаен трговски партнер) е околу 10%, а кај нас е двојно повисока и изнесува речиси 20%. Воедно, годишната стапка на базичната инфлација којашто ги исклучува варијабилните цени (на храната и енергијата) во септември беше 9%, што укажува дека секундарниот ефект од растот на цените на електричната енергија е голем и значајно се пренесува врз финалните цени. А како да не биде, кога фирмите во Македонија плаќаат една од највисоките цени на електрична енергија заради тотално неуспешниот менаџмент во енергетскиот сектор. Уште повеќе, оваа базична инфлација покажува дека населението и фирмите немаат доверба во носителите на макроекономските политики, односно дека нивните инфлациски очекувања (за идната стапка на инфлација) се зголемени. А како да не се? Еден од најзначајните домашни фактори кој ги разгоре инфлациските очекувања беше нестабилноста и ненавременоста на домашните мерки за намалување на инфлацијата. Ја нема никаде јасната борба од страна на централната банка за сузбивање на инфлацијата. Ја нема јасната борба од фискалната политика дека ќе и помогне со рестрикции во буџетот на монетарната политика за сузбивање на инфлацијата. И во 2023 година буџетот и понатаму е експанзивен и инфлаторен. Другите домашни фактори кои ја условија инфлацијата се: 1. Историско ниско домашно производство на електрична енергија – што услови скап увоз и го потроши фискалниот простор за мерки; 2. Зголемените акцизи на нафтените деривати од април 2021 година; 3. Без реакцијата со стоковите и нафтените резерви – кои на почеток на кризата беа празни, а сега се или скапо полни или пак уште се; 4. Континуиран раст на трошоците за труд по единица производ –вештачкиот раст на платите при пад на продуктивност, фирмите го пренесуваат на финалните цени; 5. Ненавремена реакцијата на фискална политика – искористен фискален простор при зголемена маса на плати за јавна администрација и непродуктивни трошења, како и ненавремено обезбедување на финансирање за буџетот 2022 година; 6. Ненавремена реакција на централната банка за зауздување на потрошувачката – задржана ниска основна каматна стапка при појава на силни инфлациски притисоци. Реакција кога се појави двоцифрена инфлација.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
Вести20 hours ago

БАРАЊЕ ДО ВРХОВНИОТ СУД: Слобода за патриотите кои се осудени на долгогодишни казни затвор за случајот „27 април“

Вести20 hours ago

Не заспивајте, да не треба да кршиме стакла: Патници се возеле преплашени во автобус од Скопје до Софија што чадел и лазел

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Воведение на Пресвета Богородица

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости3 days ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести3 days ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести3 days ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести3 days ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести3 days ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized4 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести1 week ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести3 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Лајфстајл4 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Вести1 week ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести7 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ7 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...