(ВИДЕО) Спектакл на годината во режија на Хјустон и Далас: Харден и Дончиќ одиграа брутално добро

Фантастичен меч одиграа синоќа Хјустон Рокетс и Далас Маверикс, а на крајот славеше Хјустон по продолжение со 153:149.

Љубителите на кошарката можеа да уживаат во овој фантастичен натпревар кој на крајот го добија кошаркарите на Хјустон. Од самиот почеток на мечот беше неизвесно, но Далас успеа на паузата да замине со десет поени разлика (85:75).

Маверикски и во тертата четвртина ја чуваа предноста, но во последната делница Хјустон успеа да се врати. Рокетси се изборија за продолжение во кое на крајот го скршија противникот и славеа со 153:149.

Хјустон до победата го предводеше маестралниот Џејмс Харден со 49 поени, девет скока и осум асистенции, додека Расел Вестбрук запиша 31 поен, 11 скока и осум асистенции.

Кај екипата на Далас одличен беше Крисатпс Порзингис со 39 поени и 16 скока, но мечот го одбележа неверојатниот Лука Дончиќ кој повторно запиша трипл-дабл учинок. Словенецот постигна 28 поени, а додаде и 13 секока и десет асистенции.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *