Connect with us

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

(ВИДЕО) Погледнете ја првата гробница на Лазар, единствениот човек кој умрел два пати

Published

on

Ова е гробот на Лазар во Ерусалим, односно во местото Витанија (денес Ел Азарија) блиску до Ерусалим.

Приказната, веруваме, ја знаете: ја има само и единствено во Евангелието по Јован, што е малку чудно, бидејќи изгледа неверојатно дека Марко, за кој се смета дека всушност ги запишувал сведоштвата на апостол Петар, Матеј, и самиот апостол и Лука, кој ги запишувал сведоштвата на апостол Павле, кој за своите сведоштва дознал изворно од братот на Исус, Јаков и од апостол Јован, го пропуштиле овој неверојатен настан.

Но, како и да било, пријателот на Исус, Лазар, умира, а Исус доаѓа четири дена по неговата смрт. Тој е известен дека Лазар е болен, но вели дека тој не е болен за да умре, туку за да ја пронесе славата Господова. Лазар умира, Исус доаѓа четири дена по неговата смрт, вели дека тој само спие и му наредува да стане. Лазар станува, ги отфрла од себе платната со кои е превиен и излегува од гробот.

Ова видео кое имате можност да го видите го прикажува гробот на Лазар во Витанија, крај Ерусалим или поточно кажано првиот гроб на Лазар во кој тој бил само четири дена. Можете да забележите дека до гробот на Лазар од кој тој станал се доаѓа по 24 скали, одејќи надоле. Тоа е така зашто муслиманите, по освојување на местото во 16 век, изградиле џамија која го блокирала патот од куќата на Лазар, Марта и Марија до местото каде било положен и кое било негов гроб и со тоа светото место го сториле непристапно. Влезот во грбот е заграден со ѕидот од џамијата, па за да се стигне до тоа место, мора да се оди по обиколен пат.

По скалите, се стигнува до просторија за молитва, каде што може да се види оригиналниот влез во гробот на Лазар кој од надвор е заграден. Може да се види и отворот во гробницата кој бил затворан со камен.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Од просторијата за молење се влегува во просторија за која се верува дека била гробот на Лазар каде неговото тело лежело четири дена.

За време на крстоносните војни, францисканите успеале да измолат да се направи овој заобиколен премин до светото место и тоа така и останало. Во 20 век или поточно во 1995 година изградена е црква посветена на Лазар.

Првата црква била изградена во четвртиот век, била наречена Лазариус, но била урната од земјотрес во 6. век.

Видеото прикажува остатоци од мозаик од таа црква од 4. век. Потоа била изградена поголема црква која опстоила до крстоносните војни, кога била изградена црква посветена на Марија и Марта.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Занимливости20 hours ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА22 hours ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести22 hours ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести22 hours ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести1 day ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести1 day ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести1 day ago

Здружение на оштетени штедачи: Колкава е душевната болка на Алберт Муслиу за невратен долг кон Еуростандард банка?

Вести1 day ago

Изминатото деноноќие АД ЕСМ произведе 12.586 MWh електрична енергија

Лајфстајл1 day ago

Соња Тарчуловска одново е на сцената, овој пат со песна од ќерка и Мелани: Замина „Во бело“, се враќа- „Со црвено“ (ВИДЕО)

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 days ago

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. Григориј Неокесариски Чудотворец

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести6 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл3 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести6 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Вести5 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Лајфстајл4 weeks ago

Бојана Скендеровски гостуваше на Прва ТВ и ја промовираше српската верзија на песната „Среќа и несреќа“

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА22 hours ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ5 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...