Connect with us

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

(видео) ИСТОРИЧАРИТЕ ВКЛУЧИЈА АЛАРМ: Целта на договорот со Бугарија е да се изменат македонската национална свест и АСНОМ

Published

on

Историчарите го вклучија алармот – договорот и протоколите потпипшани со Бугарија имаат за цел да ја изменат македонската национална свест. АСНОМ и бугарски народ се две спротивни работи и устваните измени ќе значат деградација на антифашистичката борба на која ја темелиме државата. Историчарката Наташа Котлар вели дека преку преку договорите и протоколите самите сме се согласиле да ја уништиме основата на македонската државност, затоа што тие посегнуваат по народната меморија, државните институции и целиот државен систем. – Ставањето на бугарите во уставот значи пред се анулирање на макеоднското историско минато од преродбата, од револуцинерниот переиод. Илинденското востнаие нем да име макеоднска народна содржина бидејќи тие ќе бидат држотворен народ и тие ќе ја внесат содржината на иленденското востание како бугарско востание. Крушевкста репбулика исто ќе биде израз на бугарските атрибути, не на македонските. Исто така, Анитифашистичката борба нема да биде анти-вашистичка борба, туку ќе стане граѓанска војна, а ние ја имаме нашата државност точно врз анти-вашистичка борба. Фактички, со наши сили, се анулираме сами себеси.“ – Изјави историчарката д-р. Наташа Котлар. Претседателот на здружението на историчари, Митко Панов, вели дека политиката директно е вмешана во науката и тоа има широки последици. Тој предупреди дека протоколите потпишани со Бугарија ги цензурираат токму оние македонски научни институции кои имаат за цел да го афирмираат и потврдат македонскиот национален наратив, посебност и самобитност. – „Знаеме крајната импликација би била засегнување на националниот идентитет, од аспект што протоколите во суштина го спречуваат правото макеоднската нација да има сопствен национален наратив и со тоа да ја изрзува својата идентитетска посебност и на тој начин преку историскиот нараатив да се смени свеста на макеоднскиот народ и макеоднската нација.“ – Изјави д-р. Митко Панов, претседател на здружението на историчари на Македонија. Претседателот на МАНУ, академик Коцарев вели дека преку потпишување на договорите со Грција и Бугарија македонците тргнаа во сигурна смрт. Тој ги повика македонците да ги отфрлат и да ги осудат овие договори и порача дека ќе стори се што е во негова моќ да се изнајде достојно решение за иднината на Македонија. – „Договорите со Бугарија според моето мислење треба да се разгледуваат заедно, а не одделно. Тие се две страни на една иста паричка. Документите кои ги негирараат тие факти, промовираат невистини, лаги и манипулации, а тоа се договорите со Грција и Бугарија, македонците и македонската научна јавност треба да ги отфрлат и да ги осудат.“ – Истакна Академик Љупчо Коцарев. Членовите на историската комисија за преговори со Бугарија, иако поканети на научната трибина, не дојдоа да разговараат и да ги соочат ставововите со нивните колеги историчари. Извор: ТВ АЛФА

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
Вести19 hours ago

БАРАЊЕ ДО ВРХОВНИОТ СУД: Слобода за патриотите кои се осудени на долгогодишни казни затвор за случајот „27 април“

Вести19 hours ago

Не заспивајте, да не треба да кршиме стакла: Патници се возеле преплашени во автобус од Скопје до Софија што чадел и лазел

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Воведение на Пресвета Богородица

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости3 days ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести3 days ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести3 days ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести3 days ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести3 days ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized4 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести1 week ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести3 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл4 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести1 week ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести7 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ7 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...