НА ДЕНЕШЕН ДЕН

ВИДЕО: Во Вселенската патријаршија се одржува богослужба на македонски јазик

Published

on

Во Вселенската патријаршија во Истанбул, вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан заеднички ја одржуваат првата Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни цркви, со што се отстрани повеќедецениската шизма наложена врз нашата Црква.

Сослужувањето на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан во соборниот храм „Свети Георгиј Победоносец“ во Фанар (Истанбул) се одвива и на македонски јазик, што претставува голем историски момент.

На литургијата присуствува и владина делегација на чело со премиерот Димитар Ковачевски.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Популарни вести

Exit mobile version