ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Мечот Вардар-Пекинг го гледале 700.000 луѓе!

Вардар сезонава после четири одиграни мечеви во рамките од групата „А“ забележа три победи и еден пораз. Моментно е на второто место со девет бодови колку што имаат уште Татран Прешов и Војводина, а лидер е Мотор Запорожје со 12.

Еден интересен податок за хрватските медиуми објави директорот на СЕХА Газпром лигата, Синиша Остојиќ.

– Сакам да истакнам дека регионалната СЕХА Газпром лига нема алтернатива на овие наши простори кои оваа година додатно ги проширивме на подалечните пазари. Што тоа ни донесе. Ќе ви откријам само еден податок. Првиот натпревар на кинескиот клуб во нашата лига го следеа 700.000 луѓе што за нас беше незамисливо – вели Остојиќ.

На тој прв дуел екипата на Вардар во Спортскиот центар „Јане Сандански“ го совлада кинескиот клуб Пекинг со резултат 37:23.

– Составот на Вардар натпреварите против посилните клубови стекна искуство за пресметките во Лигата на шампионите. За нив е едноставно подготовката за најсилните екипи во Европа значително се зголеми – вели Божидар Ѓурковиќ, член на извршниот одбор на Европската ракометна федерација.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *