Еурофарм Пелистер во полната сала „Боро Чурлевски“ во реваншот од осминафиналето во СЕХА Газпром лигата триумфираше со 24:22 над Нексе.

Но, тоа не беше доволно за пласман во четвртфиналето, бидејќи во првиот меч Хрватите славеа со 23:20 и обезбедија четвртфинален двомеч против бранителот на титулата Вардар.

Вегар кој на оваа средба во Битола трипати се запиша во листата на стрелците (3/3) жали што неговата екипа не ја оствари целта.

– Натпреварот беше навистина прекрасен, само битолската публика може да направи ваква атмосфера. Штета, не знам, на крајот ни недостасуваше тој еден гол, два. Немавме среќа на крајот, имавме глупави шутеви, загубени топки. Нексе е добра екипа, знаевме дека вака ќе биде, дека нема да се знае кој ќе биде патникот во четвртфиналето. Јас му честитам на ривалот, мене ми е жал што не успеавме да се пласираме во следната фаза, најмногу поради навивачите, поради нас самите, но одиме напред – рече по натпреварот, ракометарот на Еурофарм Пелистер, Марин Вегар.

The post Вегар: Немавме среќа, многу ми е жал, најмногу поради битолските навивачи! appeared first on Слободен печат.